Balkony – jaki mają status prawny?

Blog nieruchomości MAWEN

Chyba większość osób poszukujących mieszkania, chciałoby takie z balkonem. Jest to miejsce, które można ładnie zagospodarować kwiatami, zrobić z niego dodatkowe miejsce relaksu, jest to również przestrzeń chętnie wykorzystywana do suszenia prania. Okazuje się jednak, że posiadanie balkonu rodzi wiele pytań. Na sporo z nich już odpowiadaliśmy na naszym blogu. Można na nim znaleźć na przykład takie artykuły:

Wiele odpowiedzi na takie i inne pytania będzie dla nas dość oczywistych, jeśli zrozumiemy, jaki balkony mają status prawny.

Status prawny balkonów

Wiele kwestii związanych z posiadaniem mieszkania wyjaśnia nam ustawa o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 roku. Niestety, nie znajdziemy w niej pojęcia balkonu. Można jednak wiele wniosków wysnuć, gdy przeanalizuje się, jakie wyroki sądy wydawały w tym temacie.

Bez wątpienia balkon jest częścią budynku, jednak czy automatycznie oznacza to, że uznaje się go za część wspólną nieruchomości (wyjaśnienie tego pojęcia można znaleźć w tym miejscu)? Otóż nie. Wszystko będzie zależało od koncepcji architektonicznej budynku, rodzaju balkonu, tego kto z niego korzysta i w jaki sposób można uzyskać do niego dostęp.

Jeżeli balkon służy wyłącznie do użytku jednego właściciela mieszkania, to znaczy wejście na niego znajduje się w czyimś mieszkaniu i jedynie jego użytkownik może z niego korzystać, to taki balkon traktujemy jako część składową lokalu mieszkalnego, a nie jako część wspólną nieruchomości.

Istnieją jednak takie balkony, które nie są użytkowe, a stanowią jedynie część elewacji mającą rolę zdobniczą, albo takie, do których dostęp mają mieszkańcy więcej niż jednego lokalu – np. całe piętro lub nawet wszyscy mieszkańcy danego budynku. W takich sytuacjach wspólnota mieszkaniowa Warszawa albo inne miasto jak najbardziej powinna przyjąć, że balkon taki, jako ogólnodostępna część budynku, jest częścią nieruchomości wspólnej.

Dlaczego znajomość statusu prawnego jest ważna dla zarządcy nieruchomości Warszawa oraz dla właścicieli lokali położonych w budynkach należących do wspólnot mieszkaniowych? Między innymi dlatego, że ilość metrów kwadratowych przynależnych do lokalu może wpływać na wielkość płaconego czynszu. Będzie to też ważna kwestia, by ustalić, kto odpowiada za remont balkonów (obszernej odpowiedzi na tak postawione pytanie udzieliliśmy w tym artykule). 

Dobrze, by administracja wspólnot mieszkaniowych Warszawa i cały kraj znała takie podstawy prawne różnych kwestii związanych z zarządzaniem nieruchomością. Pomoże jej to, nie tylko w sposób właściwy wywiązywać się ze swoich obowiązków, ale też odpowiadać na pytania i wątpliwości właścicieli lokali, którzy często nie mają żadnej wiedzy, ani doświadczenia w tym zakresie. Jeśli przydałaby się Państwu skuteczna obsługa prawna wspólnot mieszkaniowych, to polecamy zapoznanie się z naszą ofertą.  

Balkony – jaki mają status prawny?

Wyszukaj tematu na blogu

Start typing and press Enter to search