Co administracja nieruchomości musi wiedzieć o spadkach we wspólnotach mieszkaniowych?

Blog nieruchomości MAWEN
w-notatniku-zapis-wżanych-kwestii

Temat spadków jest tematem skomplikowanym i wielowątkowym. Dość rzadko jednak porusza się temat tego, jak wygląda kwestia spadków i dziedziczenia we wspólnotach mieszkaniowych. I dlatego postaramy się dziś wyjaśnić, co zarządca nieruchomości powinien wiedzieć o spadkach?

Brak właściciela lokalu = problemy wspólnoty mieszkaniowej

Jeżeli po śmierci właściciela lokalu do wspólnoty mieszkaniowej nie zgłosi się spadkobierca to, co logiczne, nie ma kto uiszczać opłat za lokal. Co za tym idzie, we wspólnocie mieszkaniowej powstają zaległości w opłatach. Będzie to mniej dostrzegalne w większych wspólnotach, za to bardzo dotkliwe w tych najmniejszych, czyli takich w skład których wchodzą maksymalnie 3 lokale. W nich szybko właściciele pozostałych lokali odczują dług. Będą musieli dopłacić, a więc płacić więcej niż powinni, żeby na przykład nie odcięto im dostawy mediów. Dzieje się tak dlatego, że każdy właściciel odpowiada za dług w takiej części, w jakiej ma udział w nieruchomości.  Wspólnoty mieszkaniowe w Warszawie i innych miastach powinny robić wszystko, aby nie dopuścić do powstania dużych długów, choćby po to, żeby się nie przedawniły po 3 latach.

obliczanie-wydatków-związanych-z-opłatami

Co może zrobić administrator nieruchomości?

Zarządca nieruchomości powinien szybko podjąć działania, żeby ustalić spadkobiercę. Jakie ma możliwości działania?

Rozpocząć powinien od zapoznania się z Rejestrem Spadkowym zawierającym informacje o zarejestrowanych notarialnych aktach poświadczenia dziedziczenia (od 1 marca 2009 r.) oraz sądowych stwierdzeniach nabycia spadku i europejskich poświadczeniach spadkowych (od 8 września 2016 r.). Może również sprawdzić w Notarialnym Rejestrze Testamentów, czy zmarły właściciel lokalu zarejestrował w nim swój testament. Rejestr co prawda nie zawiera informacji o treści testamentu, a już zwłaszcza danych spadkobierców. Potwierdza on jednak, że określony spadkodawca swój testament zarejestrował i w jakiej kancelarii można uzyskać do nich dostęp.

Następnie zarządca nieruchomości może – we właściwym dla ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego Sądzie Rejonowym – ustalić, czy postępowanie spadkowe się toczy lub się toczyło. Co może się okazać?

  • Jeżeli postępowanie spadkowe toczyło się i zostało zakończone, to zarządca nieruchomości może w imieniu wspólnoty mieszkaniowej uzyskać z akt odpis postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku i zapoznać się z aktami tego postępowania, aby móc ustalić adres spadkobiercy.
  • Jeżeli postępowanie spadkowe się toczy, to administrator nieruchomości może zgłosić wspólnotę mieszkaniową jako uczestnika tego postępowania. Może również bez takiego zgłoszenia zapoznać się z aktami sprawy.
  • Jeżeli postępowania spadkowego nie ma, to zarządca nieruchomości sam może wystąpić do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym właścicielu lokalu.

Dlaczego wspólnoty mieszkaniowe powinny dążyć do ustalenia spadkobiercy?

gorący-czas

Każdą sprawę własności lokali trzeba będzie prędzej albo później uregulować. Warto jednak, aby administrator nieruchomości zajął się tym jak najszybciej. Sprawy spadkowe w sądzie potrafią trwać naprawdę długo. Nie zawsze jest to wina sądów, bowiem poszukiwanie spadkobierców nie jest łatwym procesem, który potrafi przedłużyć się w czasie.

Ustalenie spadkobiercy pozwala uregulować kwestię własności lokalu we wspólnocie mieszkaniowej, a następnie pozwać spadkobierców o zaległe opłaty. To z kolei pozwoli wspólnocie mieszkaniowej zachować płynność finansową.

Co administracja nieruchomości musi wiedzieć o spadkach we wspólnotach mieszkaniowych?

Start typing and press Enter to search