Jak już wyjaśnialiśmy w artykule na naszym blogu, w skład kosztów zarządzania nieruchomością wspólną wchodzi m.in. opłata za utrzymanie czystości. Zdarza się, że zarządcy nieruchomości Warszawa i nie tylko muszą wyjaśniać, dlaczego to są aż takie koszty. Właścicielom lokali nieraz wydaje się, że sprzątać każdy umie, więc za co tyle płacić. Okazuje się jednak, że sprzątanie obiektów komercyjnych zdecydowanie różni się od sprzątania w domu. Jest to usługa dostosowana do potrzeb konkretnego obiektu. Inaczej przecież sprzątać będzie się w biurowcu, inaczej zaś w magazynie czy centrum handlowym (co to są nieruchomości komercyjne, przeczytaj w tym miejscu).
Utrzymanie czystości w nieruchomościach komercyjnych – co obejmuje i za co się płaci
Zarządca nieruchomości komercyjnych jest odpowiedzialny za zadbanie o to, by tzw. powierzchnie wspólne były czyste i zadbane. Chodzi tu o powierzchnie ogólnodostępne wewnątrz nieruchomości (np. korytarze lub garaże), a także o teren zewnętrzny. Oczywiście im większe będą powierzchnie wspólne, tym koszt ich posprzątania będzie wyższy. A co wchodzi w skład opłaty za sprzątanie?
Wymienić można 3 główne składowe:
- Personel – zazwyczaj jest to największa część rachunku, gdyż płacimy za doświadczenie i umiejętności osób, które wykonują ciężką, brudną pracę.
- Sprzęt – tu w grę wchodzą proste rzeczy takie jak wiadra, mopy i ściereczki, ale też skomplikowane maszyny do czyszczenia.
- Środki czystości – chodzi tu o wszelakie środki chemiczne, ale też papier, ręczniki papierowe czy mydła.
Należy tu podkreślić, że zarządzanie nieruchomościami komercyjnymi obejmuje też sprawdzanie zawieranych umów. Jeśli chodzi o sprzątanie to należy pamiętać o tym, że zazwyczaj płaci się za różne zakresy prac: sprzątanie tzw. typowe, czyli nazwijmy je codzienne, a także sprzątanie sezonowe lub interwencyjne (będzie to np. mycie elewacji bądź okien, albo nagłe działanie takie jak dezynfekcja). Spotkać można również firmy oferujące oprócz sprzątania dodatkowo odśnieżanie albo koszenie trawników. Z jednej strony jest to ułatwienie, jednak zanim zdecydujemy się na takie dodatkowe usługi warto sprawdzić, czy będzie to faktycznie opłacalne i wykonane przez fachowców w danej dziedzinie. Zazwyczaj bowiem usługę kompleksowego dbania o tereny zielone powierza się specjalistom.
Czy warto oszczędzać na firmie sprzątającej? Oczywiście nie musimy wybierać najdroższej możliwości, ale należy ustalić, czy firma, na którą się decydujemy, posiada potrzebną wiedzę. Jeśli bowiem nieprzeszkolony personel zastosuje niewłaściwe środki i sprzęt, będzie to miało wpływ nie tylko na koszty, ale też na jakość usługi, a nawet może uszkodzić wyposażenie nieruchomości. Z pewnością zarządca nieruchomości komercyjnych nie chciałby dla zaoszczędzenia stosunkowo niewielkiej kwoty narazić się na straty i niezadowolenie użytkowników.
A jeżeli chcą Państwo powierzyć dbanie o stan czystości (i nie tylko) swojej nieruchomości komercyjnej zachęcamy do skorzystania z naszych usług.