
W dzisiejszych czasach praktycznie normą w nowo wybudowanych budynkach jest montaż windy. Jest to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie. Również osoby mieszkające w starszych budynkach niewyposażonych w windy coraz częściej starają się o to, by te urządzenia zamontować. Bez wątpienia ma na to wpływ również to, że nasze społeczeństwo się starzeje i coraz częściej mówimy o osobach uwięzionych w mieszkaniach na wyższych piętrach w budynkach bez windy. Wiadomo jednak, że za wygodę zawsze trzeba zapłacić. Również utrzymanie dźwigu osobowego jest związane z dodatkowymi kosztami. Nie zawsze właściciele lokali chcą je ponosić, zwłaszcza ci, którzy mieszkają na niższych piętrach. Tak naprawdę jednak za utrzymanie windy płaci solidarnie każdy właściciel lokalu. Jednak warto zdawać sobie sprawę również z innych kwestii związanych z windą umieszczoną w danym budynku.
Częste akty niszczenia
Trzeba przyznać, że windy to jedne z najczęściej niszczonych części wspólnych nieruchomości. Mamy tutaj na myśli umieszczanie różnego rodzaju napisów bądź graffiti w kabinie, niszczenie przycisków, śmiecenie. Tak naprawdę wyobraźnia wandali jest nieograniczona. W związku z tym trzeba być świadomym tego, że co jakiś czas trzeba będzie zadbać o doprowadzenie windy do porządnego stanu.

Monitoring w windzie
W związku z powyższym punktem wielu właścicieli chciałby zamontować w windach kamery monitoringu. Pomysł wydaje się trafiony i dość prosty. Okazuje się jednak, że zamontowanie nowej kamery w windzie już istniejącej wcale nie jest takie łatwe, a co za tym idzie, jest kosztowne. Dodatkowo niezbyt pokrzepiającą informacją jest to, że nie zawsze takie kamery będą działać płynnie i bez przeszkód. Może się okazać, że dość często obraz będzie się zrywał.
Utrzymanie czystości
Poza osobami, które celowo będą śmiecić, trzeba przyznać, że samo utrzymanie w czystości wind, a zwłaszcza elementów wykonanych w kolorze chromu nie jest łatwe. Trzeba się liczyć z tym, że dość często będziemy się widzieć odbite ślady palców, dłoni, butów, itd.

Przerwy w dostawie prądu
Okazuje się, że dźwigi osobowe i ich części są wrażliwe na spadki napięć. Mówimy o tym nie tylko w kontekście potencjalnych awarii prądu, ale również w kontekście występujących burz. Niestety naprawy i części do wind potrafią być bardzo drogie. Zarządca nieruchomości powinien więc zadbać o to, by polisa ubezpieczeniowa naszej wspólnoty mieszkaniowej miała to zapisane w ogólnych warunkach umowy.
Obowiązkowe przeglądy windy
Raz na rok każda winda jest przeglądana przez urzędnika z urzędu dozoru technicznego. Poza tym wymagany jest tak zwany resurs windy. Co to takiego? Jest to teoretyczny okres zdolności użytkowej, w którym to można w sposób całkowicie bezpieczny z niej korzystać. Zgodnie z obowiązującymi przepisami musi on zostać wykonany bezpośrednio po założeniu windy oraz przed każdym corocznym badaniem UDT. Co się stanie, gdy winda osiągnie resurs? W tym wypadku należy przeprowadzić tak zwany przegląd specjalny.
Zazwyczaj każdy administrator nieruchomości podpisuje umowę z wybraną firmą zewnętrzną, która ma konserwować windę. I tutaj zarządca nieruchomości powinien sprawdzić, kto zaproponuje lepszą cenę za wykonanie resursu windy. Może się bowiem okazać, że wcale nie będzie to firma, która na co dzień konserwuje nam dźwig.