Co powinniśmy wiedzieć, jeśli chcemy sprzedać nieruchomość przed upływem 5 lat od jej nabycia?

Blog nieruchomości MAWEN

Aby trochę odetchnąć od kar nakładanych przez wspólnoty mieszkaniowe (o tym pisaliśmy tutaj) i od nieważnych uchwał wspólnot (a na ten temat tutaj) dziś postaramy się udzielić porady w zakresie obsługi prawnej nieruchomości. Chyba każdy słyszał o tym, że bez względu na to, w jaki sposób nabędziemy prawa do jakiejś nieruchomości to nie opłaca się jej sprzedawać przez najbliższe 5 lat. Dlaczego? Otóż będziemy wtedy zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego. Co faktycznie mówią na ten temat przepisy?

Co stanowią przepisy prawa?

Wszystkie interesujące nas przepisy znajdziemy w ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym dla osób fizycznych. Precyzują one fakt, że jeśli sprzedamy:

 • nieruchomość, jej część lub udział w niej;
 • spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego;
 • prawo wieczystego użytkowania gruntu

przed upływem 5 lat od jego nabycia to musimy zapłacić podatek dochodowy w wysokości 19% od uzyskanego dochodu.

Warto tu wspomnieć i pamiętać o kilku kwestiach:

 1. Podatek taki płacimy nie tylko w przypadku sprzedaży mieszkań, ale też gruntów czy budynków gospodarczych.
 2. Termin 5 lat nie liczy się od dnia nabycia nieruchomości a od końca roku, w którym do nabycia doszło.
  Przykład: jeśli mieszkanie kupiliśmy w lutym 2022 r to okres 5 lat rozpoczyna się dopiero w styczniu 2023r.
 3. 19 % podatku obliczamy od dochodu a nie od ceny, za którą daną nieruchomość sprzedaliśmy.
  Przykład: Kupiliśmy mieszkanie za 250 000 zł. Sprzedaliśmy je po 3 latach za 300 000 zł. Oznacza to, że 19% liczymy od uzyskanego dochodu, czyli od 50 000 zł.
  Co również istotne od dochodu możemy również odliczyć koszty poniesione w trakcie posiadania danej nieruchomości na remont (jeśli oczywiście jesteśmy w stanie je udowodnić).
  Przykład: Kupiliśmy dom za 300 000 zł. Na remont przeznaczyliśmy 85 000 zł. Przed upływem 5 lat sprzedaliśmy dom za 500 000 zł. Oznacza to, że nasz faktyczny dochód wynosi 500 000 – (300 000+ 85 000)= 115 000. Od tej kwoty płacimy podatek w wysokości 19 %.
 4. Rozliczamy się z Urzędem Skarbowym samodzielnie wypełniając formularz PIT – 39. Co ważne musimy go złożyć w terminie 15 lutego – 30 kwietnia w następnym roku po sprzedaży.

Kiedy nie trzeba płacić podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości?

Na pewno nie płacimy takiego podatku, jeśli odczekamy 5 lat i sprzedamy nieruchomość później. W takim wypadku bez względu na uzyskany dochód nie musimy odprowadzać od niego podatku. Są jednak również inne sytuacje, w których jesteśmy zwolnieni z tego podatku:

 • Nie dotyczy on osób prowadzących działalność gospodarczą, a jedynie osób fizycznych.
 • Jeśli otrzymaliśmy nieruchomość w spadku lub w formie darowizny termin 5 lat liczony jest nie od momentu nabycia nieruchomości przez nas a przez spadkodawcę lub darczyńcę. Często okaże się więc, że nie będzie nas obejmował ten podatek.
  Przykład: spadkodawca zakupił mieszkanie w 2000 roku. My otrzymaliśmy je w spadku w 2022 roku. W takim wypadku termin 5 lat minął w styczniu 2006 roku. Możemy więc je sprzedać od razu, bez konieczności płacenia podatku.
 • Jeśli sprzedamy nieruchomość w cenie jej nabycia lub taniej – nie uzyskamy dochodu, a więc nie będziemy płacić podatku.
 • Jeśli wszystkie uzyskane pieniądze przeznaczymy na własne cele mieszkaniowe również będziemy zwolnieni z podatku. Jednak musimy zrobić to w przeciągu 3 lat od sprzedaży (licząc od końca roku podatkowego). Jeśli przeznaczymy na to tylko część kwoty to od nadwyżki będziemy musieli zapłacić podatek.

Jak więc widać obsługa prawna nieruchomości nie jest sprawą prostą i wymaga znajomości wielu niuansów. Aby uniknąć nieprzyjemności warto skorzystać z pomocy fachowców. Obsługa prawna nieruchomości Warszawa i okolice to jeden z działów, którymi zajmuje się nasza firma. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Co powinniśmy wiedzieć, jeśli chcemy sprzedać nieruchomość przed upływem 5 lat od jej nabycia?

Wyszukaj tematu na blogu

Start typing and press Enter to search