Co to jest fit out w nieruchomościach komercyjnych?

Blog nieruchomości MAWEN

Pojęcie fit out-u

Czym jest fit out? To usługa, która na polskim rynku nie posiada dokładnej definicji. Można ją określić w różnoraki sposób:

  • prace adaptacyjne
  • proces tworzenia przestrzeni w budynkach
  • kompleksowa i wszechstronna realizacja projektów powierzchni.

Oznacza gruntowne przysposobienie przestrzeni na potrzeby najemcy. Firmy, które realizują fit out sporządzają projekt na podstawie informacji obejmujących struktury przedsiębiorstwa, organizacji pracy i mnóstwa innych aspektów. Analizują również jego indywidualne potrzeby. Dzięki temu najemca uzyskuje lokal w pełni dostosowany do swoich oczekiwań.

Warto zaznaczyć, że fit out występuje tylko w nieruchomościach komercyjnych.

Aby zobrazować pojęcie fit out-u, posłużymy się dobrze znanymi wszystkim przykładami takich realizacji. To chociażby sklepy Biedronka, Reserved czy stacje paliw Orlen. Bez względu na to, gdzie znajduje się dany obiekt, wszędzie jego wnętrze będzie wyglądać podobnie, ponieważ jest dostosowane do wymogów marki. Ten jednakowy wygląd to właśnie fit out nieruchomości.

Zakres fit out

Jakie prace obejmuje usługa fit out-u? Indywidualną aranżację przestrzeni można podzielić na następujące podzakresy:

  • opracowanie dokumentacji projektowej
  • prace demontażowe
  • prace montażowo-budowlane
  • wykonanie instalacji wewnętrznych (np. elektrycznej, teletechnicznej, sanitarnej w tym klimatyzacji i wentylacji)
  • montaż oświetlenia
  • dekoracja
  • wyposażenie w meble.


Typowy klient korzystający z fit out-u

Z reguły klientem usługi fit out jest najemca, czyli użytkownik końcowy powierzchni. Często zdarza się również, że jest to właściciel nieruchomości, przygotowujący przestrzeń według potrzeb najemcy w ramach umowy najmu.

Kto ponosi koszty? Otóż wynajmujący. Najemca jednak może partycypować w kosztach, jeśli ma jakieś nietypowe albo bardzo kosztowne wymagania.

Korzyści wynikające z fit out-u

Po pierwsze, jak już pisaliśmy wcześniej, najemca otrzymuje lokum, które realizuje jego oczekiwania. Dzięki temu może pracować efektywnie i praktycznie wykorzystać przestrzeń. Pozwala to również jako pracodawcy zapewnić ludziom maksymalnie dogodne warunki pracy. Jednak największą korzyścią dla najemcy jest współpraca z jednym partnerem biznesowym, co znacznie usprawnia komunikację oraz wymianę informacji, a także upraszcza procedury administracyjno-księgowe.

Po drugie korzyści czerpie również wynajmujący. Gwarantuje sobie wieloletnią współpracę z tego względu, że najemca nie zmieni po krótkim czasie lokalu, jeśli ten będzie spełniał jego wymogi. Poza tym odpowiednie dostosowanie pomieszczeń powoduje podniesienie standardu lokalu, dzięki czemu wynajmujący może pobierać wyższe opłaty za wynajem.

Aby zadowolone były obie strony, usługę fit out zlecić należy specjalistom w tej branży oraz dokonać wyboru najlepszych rozwiązań, które będą służyć przez wiele lat i zagwarantują wysoki komfort pracy.

Różnica między fit out-em a innymi projektami budowlanymi

Główną różnicą jest fakt, że rozpiętość projektu fit out jest zasadniczo większa niż jedynie wykonanie prac budowlanych. Usługa fit out obejmuje przede wszystkim rozpoznanie wymogów klienta i dostosowanie do nich przestrzeni. Różnicę tę można zilustrować przykładem garnituru. Gotowy garnitur będzie oczywiście tańszy, ale zawsze znajdzie się jakiś detal, który nie będzie pasował. Natomiast garnitur uszyty na miarę, mimo, że droższy, będzie leżał na użytkowniku idealnie. Tak samo projekt fit out zapewnia najemcy lokal skrojony dokładnie na miarę potrzeb.

Co to jest fit out w nieruchomościach komercyjnych?

Wyszukaj tematu na blogu

Start typing and press Enter to search