Podatki związane z nieruchomościami – podatek od wywozu nieczystości i podatek dochodowy od osób prawnych CIT.
Tym artykułem rozpoczęliśmy niedawno bardzo przydatny cykl dla zarządcy nieruchomości Warszawa, w którym wyjaśniamy różne kwestie związane z podatkami i opłatami, jakie należy ponosić w związku z nieruchomościami. W drugim artykule z tej serii wyjaśniliśmy definicję różnych pojęć zawartych w Ordynacji podatkowej związanych z podatkami.
Jeżeli chodzi o podstawowe rodzaje podatków związanych z nieruchomościami, to można wymienić:
- podatek od nieruchomości;
- podatek od wywozu nieczystości;
- podatek dochodowy od osób prawnych CIT;
- podatek od czynności cywilnoprawnych;
- podatek od towarów i usług VAT.
Omówiliśmy już podatek od nieruchomości, więc dziś pora na podatek od wywozu nieczystości i dochodowy od osób prawnych.
Podatek od wywozu nieczystości
W myśl ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie każdy właściciel nieruchomości bądź w jego imieniu zarządca nieruchomości Warszawa posiadający stosowne pełnomocnictwo, ma obowiązek złożyć deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Należy to zrobić w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości lub powstania na danej nieruchomości odpadów komunalnych.
Z kolei opłaty za wywóz takich nieczystości należy dokonywać do dnia 28 każdego miesiąca. Po złożeniu deklaracji otrzymujemy indywidualny numer rachunku bankowego, na który takich wpłat dokonujemy. Można to zrobić przelewem, gotówką w kasach urzędów, a także w wybranych placówkach pocztowych bez prowizji.
Podatek dochodowy od osób prawnych CIT
Jest on oparty na ustawie z dnia 15 lutego 1992 roku. Stanowi dochód Skarbu Państwa.
Podatnikami są wszystkie osoby prawne oraz spółki kapitałowe w organizacji. Podmiotami tego podatku mogą być również jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej. Natomiast w spółkach niemających osobowości prawnej (takich jak jawne, partnerskie, komandytowe) podatnikami są poszczególni wspólnicy.
Jeżeli chodzi o podatek CIT, to ważna jest zasada rezydencji. Ważne bowiem jest czy podatnik albo zarząd ma siedzibę na terytorium kraju. Jeżeli tak, to podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na to, gdzie je osiąga. Jeżeli nie ma siedziby na terytorium Polski, to podatek opłaca jedynie od dochodów osiągniętych na terenie kraju.
Przedmiotem opodatkowania jest dochód, czyli nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania w danym roku podatkowym. W uproszczeniu można powiedzieć, że jest to czysty zysk po odjęciu kosztów. W niektórych przypadkach przedmiotem opodatkowania może być przychód. Może to dotyczyć uzyskania przychodu na terytorium Polski przez podatników mających swoje siedziby za granicą, na przykład z tytułu praw autorskich lub dywidend.
Stawka podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce wynosi 19%, a w przypadku małych firm i tych dopiero rozpoczynających swoją działalność może to być 9%. Podatek rozlicza się po zakończeniu roku podatkowego. Podatnicy powinni wtedy złożyć wstępne zeznanie podatkowe o wysokości osiągniętego dochodu (do końca marca roku następnego) i w tym terminie należy uiścić stosowną opłatę.
Właściciele nieruchomości komercyjnych często swoje obiekty wykorzystują jako zabezpieczenie kredytowania innych inwestycji. W tym przypadku spłaty odsetek kredytów są traktowane jako koszty uzyskania przychodów, a co za tym idzie, pomniejszają podatek dochodowy.
Kompleksowa obsługa nieruchomości Warszawa i okolice to coś, czym zajmujemy się na co dzień. Chętnie w tym Państwu pomożemy. Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą.