Opłata adiacencka – Podatki i opłaty związane z nieruchomościami.

Blog nieruchomości MAWEN

Zarządcy nieruchomości Warszawa na naszym blogu mogą znaleźć artykuły omawiające 5 podatków związanych z nieruchomościami. Aktualnie staramy się przybliżyć temat opłat, które czasami trzeba ponosić, jeżeli jest się właścicielem nieruchomości. Omówimy następujące opłaty:

Klikając na linki do poszczególnych opłat, zarządcy nieruchomości Warszawa mogą przenieść się do artykułów, które szerzej je omawiają.

Dzisiaj skupimy się na opłacie adiacenckiej. Czym ona jest? Kiedy powstaje konieczność jej uiszczenia?

Opłata adiacencka.

Regulacje dotyczące ponoszenia opłaty adiacenckiej wynikają z ustawy o gospodarce nieruchomościami. Nazwa tej opłaty pochodzi od łacińskich słów i można ją przetłumaczyć jako „leżeć przy”. Wpływy z tej opłaty stanowią dochód gminy.

Jest to opłata ponoszona przez właścicieli nieruchomości w wypadku, gdy w następstwie określonych zdarzeń wzrośnie wartość ich nieruchomości. A jakie to zdarzenia? Można wymienić 3 rodzaje:

  1. podział nieruchomości;
  2. scalenie i podział nieruchomości;
  3. budowa urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków skarbu państwa, jednostek samorządu terytorialnego, środków pozyskanych z Unii Europejskiej lub ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi.

Podział nieruchomości

Jest to jeden ze sposobów wykonywania swojego prawa własności i jeden z podstawowych procesów zmieniających informacje o terenie w zakresie przestrzennym i prawnym. Polega na wydzieleniu części nieruchomości, najczęściej w celu przeniesienia jej własności na nowego właściciela.

Jeżeli w wyniku podziału nieruchomości wzrośnie jej wartość to wójt, burmistrz albo prezydent miasta może ustalić opłatę adiacencką z tego tytułu. Może to nastąpić:

  • w terminie 3 lat od dnia, w którym decyzja o podziale nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale stało się prawomocne;
  • jeżeli w tym dniu obowiązywała uchwała Rady gminy określająca wysokość stawki o procentowej opłacie – jest ona ustalana przez Radę gminy w drodze uchwały i nie może przekroczyć 30% różnicy wartości nieruchomości.

Opłata adiacencka na wniosek właściciela może być rozłożona na roczne raty płatne w okresie do 10 lat i podlegające oprocentowaniu w wysokości stóp procentowych stosowanych przez Narodowy Bank Polski.

Scalenie i podział nieruchomości

Działania takie podejmuje się w celu poprawy struktury przestrzennej, ułatwienia dostępu do dróg publicznych, umożliwienia lepszego zagospodarowania już użytkowania nieruchomości oraz lepszego wyposażenia nieruchomości w urządzenia infrastruktury technicznej. Mogą być nim objęte jedynie nieruchomości położone w obszarach objętych obowiązującym planem miejscowym. Decyzję o scaleniu i podziale nieruchomości dokonuje Rada gmina w drodze uchwały.

Opłaty adiacenckie są w takim przypadku liczone tak samo jak opłaty w wypadku podziału nieruchomości.

Budowa urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków publicznych

Chodzi to wybudowanie drogi lub wybudowanie pod ziemią, na ziemi albo nad ziemią przewodów lub urządzeń kanalizacyjnych, wodociągowych, ciepłowniczych, gazowych, elektrycznych lub telekomunikacyjnych.

Wójt, burmistrz lub prezydent miasta może ustalić opłatę adiacencką każdorazowo, gdy zostaną stworzone warunki do podłączenia nieruchomości do konkretnych nowych urządzeń infrastruktury technicznej albo do korzystania z wybudowanej drogi.

Wysokość opłaty adiacenckiej będzie zależała od wzrostu wartości nieruchomości powstałego na skutek wybudowania nowych urządzeń infrastruktury technicznej. Ustala się ją dopiero po uzyskaniu opinii rzeczoznawcy majątkowego. O wysokości stawki procentowej decyduje Rada gminy, ale nie może być ona większa niż 50% różnicy między wartością przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej a po ich wybudowaniu.

Zarządzanie nieruchomościami Warszawa wymaga sporej wiedzy. Swoimi artykułami staramy się Państwu pomóc ją uzyskać.

Opłata adiacencka – Podatki i opłaty związane z nieruchomościami.

Wyszukaj tematu na blogu

Start typing and press Enter to search