Opłata planistyczna – Podatki i opłaty związane z nieruchomościami.

Blog nieruchomości MAWEN

Zarządcy nieruchomości Warszawa na naszym blogu mogą znaleźć artykuły omawiające 5 podatków związanych z nieruchomościami. Aktualnie staramy się przybliżyć temat opłat, które czasami trzeba ponosić, jeżeli jest się właścicielem nieruchomości. Omówimy następujące opłaty:

Klikając na linki do poszczególnych opłat, zarządcy nieruchomości Warszawa mogą przenieść się do artykułów, które szerzej je omawiają. Dzisiaj skupimy się na opłacie planistycznej. Czym ona jest? Kto ją ponosi? A także jak ustalić jej wysokość?

Opłata planistyczna.

Obowiązek ponoszenia opłaty planistycznej wynika z zapisów umieszczonych w Ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Opłata planistyczna jest to opłata jednorazowa. Aby być zobowiązanym do jej zapłaty, niezbędne jest spełnienie dwóch warunków:

  • wskutek uchwalenia lub zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego musiała wzrosnąć wartość konkretnej nieruchomości;
  • właściciel tej nieruchomości zbywa ją w całości lub w części.

Oznacza to, że nie ponosi opłaty planistycznej właściciel, który zbywa nieruchomość, jeżeli, podczas jej posiadania, nie wzrosła jej wartość na skutek zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Również nie ponosimy opłaty, jeżeli wartość naszej nieruchomości wzrosła, ale nie zamierzamy jej sprzedawać.

Opłata planistyczna jest dochodem własnym gminy. Ustalana jest w drodze decyzji wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w zależności od położenia nieruchomości. Opiera się on na opinii rzeczoznawcy majątkowego, po którą występuje od razu po otrzymania od notariusza wypisu z aktu notarialnego. Każdy notariusz jest zobowiązany do przesłania wypisu z aktu notarialnego w terminie 7 dni od sporządzenia umowy o zbyciu nieruchomości w formie aktu notarialnego.

Opłata planistyczna może zostać naliczona przez 5 lat od daty, w której miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego albo jego zmiany stały się obowiązujące. Po tym okresie opłata przedawnia się.

Jej wysokość jest określana przez Radę gminy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jest ustalona na dzień sprzedaży procentowo w stosunku do wzrostu wartości sprzedawanej nieruchomości. Oczywiście chodzi tu o różnicę przed wprowadzeniem zmiany, a wartością w dniu zbycia. Nie może być wyższa niż 30%, ale też nie może być ustalona na poziomie 0%. Oznacza to, że Rada gminy nie może zrezygnować z jej pobierania.

Właściciel nieruchomości przed jej zbyciem może zażądać od wójta, burmistrza albo prezydenta miasta ustalenia wysokości opłaty planistycznej w drodze decyzji i poinformowania go o jej wysokości. Warto również, by zarządcy nieruchomości Warszawa wiedzieli o tym, że gdyby wskutek uchwalenia lub zmiany planu miejscowego wartość nieruchomości uległa obniżeniu sprzedający nieruchomość może zażądać od gminy odszkodowania równego obniżeniu wartości działki. Również ma na to 5 lat od daty wejścia w życie planu miejscowego.

Opłata planistyczna – Podatki i opłaty związane z nieruchomościami.

Wyszukaj tematu na blogu

Start typing and press Enter to search