Opłata sądowa i taksa notarialna – Podatki i opłaty związane z nieruchomościami

Blog nieruchomości MAWEN
domek-z-banknotów-na-podstawce-pod-młotek-sędziowski

Zarządcy nieruchomości Warszawa na naszym blogu mogą znaleźć artykuły omawiające pięć podatków związanych z nieruchomościami. Aktualnie staramy się przybliżyć temat opłat, które czasami trzeba ponosić, jeżeli jest się właścicielem nieruchomości. Omówimy następujące opłaty:

Klikając na linki do poszczególnych opłat, zarządcy nieruchomości Warszawa mogą przenieść się do artykułów, które szerzej je omawiają.

Dziś przyszła kolej na ostatni artykuł z tej serii, w którym omówimy opłatę sądową i taksę notarialną – w jakich sytuacjach należy je uiścić.

Opłata sądowa

uczestnik-postępowania-sądowego-wnosi-opłatę-za-czynności-sądowe

Opłata sądowa jest to opłata ponoszona przez uczestnika postępowania sądowego jako wynagrodzenie za czynności sądowe.

Jakie opłaty sądowe ponosi się w postępowaniu cywilnym? Opłacie podlegają konkretne pisma, jeżeli przepisy ustawy przewidują jej pobranie. Można tu wymienić pisma takie jak:

  • pozew i pozew wzajemny;
  • apelacja i zażalenie;
  • sprzeciw od wyroku zaocznego;
  • skarga kasacyjna i skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia;
  • skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego;
  • zarzuty od nakazu zapłaty;
  • wniosek o: wszczęcie postępowania nieprocesowego, ogłoszenie upadłości, wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym;
  • skarga o: wznowienie postępowania, uchylenie wyroku sądu polubownego, na czynności komornika;
  • wniosek o wydanie na podstawie akt odpisu, wypisu, zaświadczenia, wyciągu, innego dokumentu i kopii.

W postępowaniu sądowo-administracyjnym opłatami sądowymi są wpis i opłata kancelaryjna. Stanowią one dochód budżetu państwa. Wysokość i sposób uiszczenia opłaty jest ustalona w ustawie z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Taksa notarialna

przygotowana-zapłata-dla-notariusza-za-czynności-notarialne

Taksa notarialna jest to maksymalna wysokość kwoty, jaką może pobrać notariusz za udokumentowanie czynności prawnej. Jest ona określona przez Ministra Sprawiedliwości poprzez wydanie stosownych rozporządzeń.

Zarządcy nieruchomości i Warszawa mogą już odetchnąć z ulgą – właśnie zakończyliśmy nasz cykl artykułów dotyczących podatków i opłat związanych z nieruchomościami. Być może niekoniecznie na co dzień są to potrzebne informacje, ale z pewnością w pracy zarządcy przyjdzie taki moment, kiedy trzeba będzie do nich wrócić.

Zarządzanie i administrowanie nieruchomościami Warszawa to coś czym się zajmujemy i w czym chętnie Państwu pomożemy. Zapewniamy kompletny wachlarz usług: od zarządzania poprzez obsługę techniczną i eksploatacyjną obiektu, projektowanie wnętrz, a na inwestorstwie zastępczym kończąc. Efekty naszej pracy to nie tylko zadbane nieruchomości, ale przede wszystkim zadowoleni właściciele, lokatorzy i najemcy. Mając to na uwadze zachęcamy do zapoznania się z zakresem naszych usług, można odwiedzić naszą stronę internetową lub skontaktować się z nami osobiście.

Opłata sądowa i taksa notarialna – Podatki i opłaty związane z nieruchomościami

Start typing and press Enter to search