Zarządcy nieruchomości Warszawa na naszym blogu mogą znaleźć artykuły omawiające 5 podatków związanych z nieruchomościami. Aktualnie staramy się przybliżyć temat opłat, które czasami trzeba ponosić, jeżeli jest się właścicielem nieruchomości. Omówimy następujące opłaty:
- opłaty za korzystanie ze środowiska;
- opłaty za usunięcie drzew i krzewów z nieruchomości;
- opłata planistyczna;
- opłaty adiacenckie;
- opłata skarbowa;
- opłata sądowa;
- taksa notarialna.
Klikając na linki do poszczególnych opłat, zarządcy nieruchomości Warszawa mogą przenieść się do artykułów, które szerzej je omawiają.
Zgodnie więc z kolejnością dzisiaj wyjaśnimy, kiedy i za co należy uiścić opłatę skarbową.
Opłata skarbowa.
Opłatę skarbową inaczej nazywa się opłatą stemplową. Jest to rodzaj wynagrodzenia za czynności wykonywane przez organy administracji publicznej, których podejmują one w indywidualnych sprawach. Mogą to być działania takie jak: wydawanie zaświadczeń, dokonywanie czynności urzędowych, wydawanie zezwoleń, wydanie niektórych dokumentów.
Szczegółowe omówienie tego, w jaki sposób należy uiszczać opłatę skarbową, kiedy jest się z niej zwolnionym, a także, za co się ona należy i ile wynosi, znajduje się w ustawie o opłacie skarbowej. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że opłatę skarbową wnosi się w różnych sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej, takich jak:
- wydanie zaświadczenia na wniosek zainteresowanej strony;
- wydanie zezwolenia (pozwolenia lub koncesji);
- dokonanie czynności urzędowej na podstawie zgłoszenia lub na wniosek zainteresowanej strony;
- dokonania czynności urzędowej;
- wydanie zaświadczenia oraz zezwolenia przez podmiot inny niż organ administracji rządowej i samorządowej;
- złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu bądź kopii;
- w sprawach urzędowych.
Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej powstaje w chwili:
- dokonania zgłoszenia lub złożenia wniosku o dokonanie czynności urzędowej;
- złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia lub zezwolenia;
- złożenia dokumentów w ogranie administracji publicznej lub sądzie.
Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej, składki tej opłaty oraz zwolnienia można znaleźć w załączniku do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 16 listopada 2006 roku.
Oczywiście do wniesienia opłaty skarbowej jest zobowiązany właściciel nieruchomości, który dokonuje czynności obłożonych obowiązkiem zapłaty opłaty skarbowej. Jeżeli jednak w zakresie oferowanych przez nas usług jest obsługa prawna nieruchomości, to warto mieć wiedzę na jej temat oraz orientować się, gdzie znaleźć szczegółowe informacje, tak by dobrze poprowadzić i pokierować naszymi klientami.
Im bardziej wszechstronni jesteśmy w obsłudze naszych klientów, tym nasza oferta jest bardziej konkurencyjna na rynku. A im bardziej klienci są z nas zadowoleni, tym mniej ich stracimy, a nawet zyskamy kolejnych. Właśnie tak staramy się podchodzić do naszej pracy. Jeżeli chcą zapoznać się Państwo z naszą ofertą, zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej.