Cykl: Podatki i opłaty związane z nieruchomościami.

Blog nieruchomości MAWEN

Wstęp.

Jak mawiał Benjamin Franklin „na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki”. Dobrze z tego zdają sobie sprawę zarządcy nieruchomości Warszawa i kraj. Co prawda to na właścicielach nieruchomości spoczywa obowiązek ponoszenia wielu świadczeń pieniężnych. Jednak, co oczywiste, zarządzanie nieruchomościami komercyjnymi i innymi obejmuje pamiętanie w imieniu właścicieli o terminowym ponoszeniu różnych opłat. Mogą one wynikać z przepisów prawa – będą to podatki i opłaty o charakterze publicznoprawnym, a także z zawartych umów. Mogą mieć charakter cykliczny albo jednorazowy. Dzisiejszym artykułem rozpoczynamy cały cykl omawiający różne podatki oraz opłaty, jakie należy ponosić, posiadając nieruchomość. Pomoże on zarządcy nieruchomości Warszawa i nie tylko odnaleźć się w gąszczu przepisów i o niczym nie zapomnieć. Zacznijmy od omówienia różnic między podatkami a opłatami publicznoprawnymi.

Podatek a opłata publicznoprawna

Podatki to publicznoprawne, przymusowe, nieodpłatne i bezzwrotne świadczenia pieniężne, które ponosi się na rzecz Skarbu Państwa, województwa, gminy lub powiatu. Ich rodzaj oraz wysokość wynikają wprost z ustawy podatkowej. Opłaty publicznoprawne to dochody budżetowe pobierane przez Państwo lub inny związek publicznoprawny (np. gminę) na podstawie określonych przepisów prawa.

Podatki i opłaty publicznoprawne mają pewne cechy wspólne – są to świadczenia pieniężne, bezzwrotne oraz przymusowe. Jest jednak coś, co je odróżnia. Jest to równoważność, inaczej ekwiwalentności świadczenia.  Co to oznacza? Opłata to świadczenie odpłatne, tak więc ponosząc ją właściciel lub zarządca nieruchomości Warszawa – występujący w jego imieniu – powinien otrzymać świadczenie wzajemne o tej samej wartości. Podatek zaś jest świadczeniem nieodpłatnym, czyli ponosimy koszt, a nie otrzymujemy nic w zamian.

Jakie możemy wymienić podatki?

  • podatek od nieruchomości;
  • podatek od wywozu nieczystości;
  • podatek od czynności cywilnoprawnych;
  • podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) (artykuł na temat wspólnot mieszkaniowych);
  • podatek od towarów i usług VAT.

Jakie występują opłaty publicznoprawne?

  • opłata za korzystanie ze środowiska;
  • opłata planistyczna;
  • opłata skarbowa;
  • opłata sądowa;
  • taksa notarialna;
  • opłata za usunięcie drzew i krzewów z nieruchomości

Czasami ponoszona opłata wynika z zawartej umowy cywilnoprawnej. Na przykład przy zawarciu umowy kupna-sprzedaży nieruchomości jasno wynika z niej obowiązek zapłaty na rzecz sprzedającego. Ponoszenie opłat również wynika z umowy najmu nieruchomości, jeżeli jest się najemcą. Również zawierając umowę o ustanowienie odpłatnej służebności nieruchomości (na przykład o służebności przejazdu – artykuł na ten temat znajdziesz w tym miejscu), zobowiązujemy się do ponoszenia za nią opłaty.

Jak więc widać firmy zarządzające nieruchomościami Warszawa i Polska mają co robić. Zatrudnienie jednak specjalistów w swoim fachu pozwala właścicielowi nieruchomości zdjąć ze swoich barków ciężar pamiętania o terminach wszystkich opłat, a także pozwala unikać kar i odsetek za ewentualne nieterminowe wpłaty. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą.

Cykl: Podatki i opłaty związane z nieruchomościami.

Wyszukaj tematu na blogu

Start typing and press Enter to search