Choć mamy lato w pełni i myślimy raczej o klimatyzacji, a nie o ogrzewaniu (swoją drogą artykuł na temat montażu klimatyzacji w mieszkaniu wchodzącym w skład wspólnoty mieszkaniowej, można przeczytać tutaj), to jednak dużo słyszy się obecnie o podwyżkach cen prądu i gazu. W związku z tym pojawiają się również obawy dotyczące cen ogrzewania. Możemy się zastanawiać nad tym, czy administracja wspólnot mieszkaniowych Warszawa i kraj może samodzielnie podjąć decyzję o podwyżkach zaliczek na centralne ogrzewanie, czy raczej wymagana do tego będzie specjalna uchwała przyjęta przez właścicieli lokali? Spróbujemy dziś odpowiedzieć na to pytanie.
Kiedy potrzebna jest uchwała?
W każdej sytuacji, w której zastanawiamy się, czy do jakiejś czynności zarządcy nieruchomości Warszawa i nie tylko jest potrzebna uchwała, należy ustalić, czy wchodzi ona w skład czynności zwykłych zarządu, czy też nie (artykuł o tym, czym są czynności zwykłe zarządu znaleźć można, klikając w ten link). Dlaczego jest to tak ważna sprawa? Ponieważ wszystkie czynności wchodzące w skład zwykłego zarządu zarząd podejmuje samodzielnie i nie potrzebuje do tego uchwały właścicieli lokalu. Do wszystkich zaś czynności wykraczających ponad ten zakres, wymagane jest przyjęcie stosownej uchwały. Jaką czynnością będzie więc zmienienie wysokości zaliczek na centralne ogrzewanie?
Jak często to bywa, z pomocą przyjdzie nam ustawa o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 roku. W art. 22 ust. 3 wymieniono szereg czynności, które wykraczają poza zwykły zarząd. Przyznać trzeba, że nie znajdziemy tam wprost ujętego punktu: zmiana wysokości zaliczek na centralne ogrzewanie. Jest to jednak katalog otwarty, co oznacza, iż nie są tam ujęte wszystkie takie czynności. Wynika to z faktu, że jest praktycznie niemożliwe, by w przepisach uwzględnić każde działanie, jakie podjąć musi zarządca nieruchomości Warszawa. Należy więc zawsze rozważyć, do jakiej kategorii zaliczyć konkretną czynność. Jeśli chodzi o omawiany przez nas dziś temat zmiany wysokości zaliczek na centralne ogrzewanie, to we wspomnianym przez nas katalogu czynności wykraczających poza zwykły zarząd znaleźć można punkt 3: „ustalenie wysokości opłat na pokrycie kosztów zarządu”. Można więc śmiało uznać, że również ustalanie wysokości zaliczek na centralne ogrzewanie wykracza poza czynności zwykłego zarządu, a więc zarząd nie może podjąć takiej decyzji samodzielnie, a potrzebuje do tego zgody właścicieli lokali wyrażonej przez przyjęcie stosownej uchwały.
Zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi Warszawa i okolice to coś, czym zajmujemy się na co dzień. Na wiele pytań znamy odpowiedzi, a nawet jeśli wydarzy się coś, co nas zaskoczy, to jesteśmy w stanie szybko dowiedzieć się, jak należy postąpić. Jeżeli chcieliby Państwo skorzystać z naszej pomocy, to jesteśmy do dyspozycji. Więcej na temat naszej firmy i oferowanych usług mogą dowiedzieć się Państwo w zakładce: O nas.