Nie tak dawno pisaliśmy artykuł o włączaniu i wyłączaniu ogrzewania (do przeczytania tutaj), a tu zrobiło się tak cieplutko, że zaczynamy myśleć o tym, co czasem nazywane jest sportem narodowym Polaków – o grillu! Jednak nie zawsze mamy gdzie tego grilla zrobić. Możemy wtedy zastanawiać się nad tym, czy grillowanie na tarasie jest dozwolone? Grillowanie na balkonie wydaje się bardzo wygodnym rozwiązaniem – blisko do kuchni, pokoju, łazienki. Co na temat grilla na balkonie w bloku mówią przepisy?
Co trzeba ustalić wcześniej?
Najprościej rzecz ujmując żaden przepis w Polsce nie wypowiada się na temat grillowania na balkonie ani tarasie. Nie oznacza to jednak, że zawsze i wszędzie będzie można go rozpalić.
Przede wszystkim musimy się upewnić, czy nasza spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa nie zawarła w regulaminie jakichś zakazów w kwestii grilla na balkonie w bloku.
Druga sprawa to kwestia tego, czy naszym sąsiadom nie będzie przeszkadzał rozpalony przez nas grill na balkonie. Mogą mieć oni pretensje, że dym osadza im się na wywieszonym praniu lub że po prostu przeszkadza im zapach. Zawsze warto wcześniej o to ich zapytać. Zwłaszcza, że jak pisaliśmy w jednym z naszych wcześniejszych artykułów (zobacz), art. 144 Kodeksu Cywilnego nakazuje właścicielom nieruchomości wstrzymywać się od tzw. Immisji, czyli „działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych”. Co ciekawe w myśl Wikipedii wyróżnia się między innymi emisję „materialną (zapach, dźwięk) i niematerialną (wpływają na odczucia sąsiada)”, czyli oba te punkty może powodować grillowanie na balkonie lub tarasie.
Tak więc jeśli nie sprawdzimy wcześniej regulaminu wspólnoty lub spółdzielni i nie upewnimy się, że sąsiedzi nie mają nic przeciwko to lepiej nie ryzykować rozpalania grilla na balkonie.
Mogę rozpalać grilla na balkonie – i co dalej?
Załóżmy, że ani regulamin nie zabrania, ani sąsiedzi nie mają nic przeciwko. O czym jeszcze musimy pamiętać w kwestii grillowania na tarasie lub balkonie?
Trzeba wziąć pod uwagę przepisy przeciwpożarowe. Trzeba więc będzie z najbliższego otoczenia usunąć materiały łatwopalne, a jeśli blisko naszego balkonu lub tarasu np. zwisają gałęzie drzew to grilla należy ustawić bezpiecznym miejscu.
- Zazwyczaj najlepszy, najbezpieczniejszy i najmniej przeszkadzający będzie grill elektryczny. Nie wytwarza on zapachu (no chyba że przyjemny smażonego jedzonka), dymu też nie, a także praktycznie nie tworzy zagrożenia pożarowego.
- Jeśli chodzi o grill węglowy tworzy on zagrożenie pożarowe – należy się więc upewnić, że się nie wywróci nawet gdy zawieje wiatr, ani nie wylecą z niego rozżarzone węgle.
- W zasadzie wykluczony jest grill gazowy – trzeba by połączyć go do butli propan – butan, co nie wydaje się dobrym pomysłem, biorąc pod uwagę zmienne warunki atmosferyczne, a więc znaczne ryzyko wybuchu.
- Gdybyśmy chcieli postawić grill murowany to w zasadzie wchodzi on w grę tylko na balkonach i tarasach parterowych, przylegających całą powierzchnią do gruntu.
Czasami wspólnota mieszkaniowa chciałaby stworzyć specjalny taras do rekreacji (w tym być może do grillowania) na dachu budynku. O tym czy jest to możliwe można przeczytać tutaj.