Być może spotkali się Państwo ze stwierdzeniem, że samochody elektryczne są idealne dla osób mieszkających w dużych miastach. Czy to prawda? I tak, i nie. Jak to zwykle bywa najczęściej negatywnie o samochodach elektrycznych wypowiadają się Ci, którzy nie mieli z nimi do czynienia. Kwestia użyteczności wygląda podobnie jak to jest w wypadku samochodów z silnikami spalinowymi. Samochody elektryczne miejskie z małymi bateriami nie będą zbyt komfortowe w trasie i nie zapewnią odpowiednich zasięgów, a samochody większe z większymi bateriami zapewniają wystarczające zasięgi i komfortowe użytkowanie w trasie. Ponieważ w naszej firmie korzystamy z samochód elektrycznych i małych miejskich i tych większych z dużymi bateriami mamy pełną swobodę mowy w tych kwestiach. Ale przejdźmy do meritum a więc do ładowania samochodów na zewnętrznych miejscach postojowych. Bez względu jednak na model elektryka może pojawić się problem z ładowaniem. Dzieje się tak dlatego, że wspólnoty mieszkaniowe niekoniecznie są wyposażone w punkty ładowania. Mieszkańcy miast takich jak Warszawa mogą się więc zastanawiać nad tym, aby zainstalować punkt zwany też wallboxem na zewnętrznym miejscu postojowym. Czy jest to możliwe? Jeżeli tak, to jak się do tego zabrać?
Jakie można zastosować rozwiązania, by naładować samochód elektryczny
Wielu właścicieli samochodów elektrycznych korci najprostsze rozwiązanie, aby naładować pojazd po prostu poprzez przedłużacz, który zostanie podłączony do gniazdka w ich mieszkaniu. Nie jest to jednak zbyt bezpieczne ze względu na duże moce poboru prądu ani też wygodne. Sami producenci samochodów elektrycznych wprost odradzają taki sposób ładowania ze względu na duże ryzyko zwarcia.
Nieco łatwiej może być we wspólnocie mieszkaniowej wyposażonej w garaże podziemne. Można tam postarać się o montaż ładowarki na przypisanym do lokalu miejscu parkingowym.
Co jednak, gdy wspólnoty mieszkaniowe nie są wyposażone w taki garaż?
Ładowarka na zewnętrznym miejscu postojowym
Jeżeli właściciel samochodu elektrycznego ma wykupione zewnętrzne miejsce postojowe, to może wystąpić o zgodę na montaż punktu ładowania. Zazwyczaj będzie on miał formę słupka i zostanie zamontowana na lub przy miejscu postojowym.
Procedura zgody jest analogiczna do tej, którą już opisywaliśmy w przypadku garażu podziemnego. Należy wystąpić o zgodę do administratora nieruchomości, a do pisma powinno się dołączyć:
- oświadczenie o zobowiązaniu się do pokrycia wszystkich kosztów;
- oświadczenie o dysponowaniu tytułem prawnym do lokalu i zewnętrznego miejsca postojowego;
- opis parametrów urządzenia;
- wskazanie miejsca instalacji stacji ładowania;
- jeżeli jest wymagana, to zgodę Wojewódzkiego konserwatora zabytków;
- jeżeli nie jesteś właścicielem lokalu ani miejsca postojowego, to jego zgodę na instalację urządzenia.
Jeżeli w budynku, ani w pobliskim obszarze nie będzie wyprowadzonej instalacji niezbędnej do takiego punktu, to wymagane będzie przeprowadzenie ekspertyzy elektrycznej.
A może wspólna stacja ładowania?
Jeżeli twoja wspólnota mieszkaniowa składa się z większej liczby właścicieli lokali i samochodów elektrycznych, to może warto rozważyć opcję zainstalowania wspólnej stacji ładowania. Pomoże to rozłożyć koszty instalacji. Takie przedsięwzięcie będzie wymagało jednak zgodnej współpracy ze strony zainteresowanych stron i również należy uzyskać na nią zgodę zarządcy nieruchomości. Sami jednak zdecydowanie odradzamy ten sposób. Przy rosnącej liczbie samochodów elektrycznych i małej ilości wspólnych punktów ładowania trudno będzie ustalić regulamin i zasady korzystania ze wspólnych punktów i finalnie okaże się, że część właścicieli ie będzie mogło skorzystać ze wspólnego punktu ładowania akurat wtedy kiedy będzie miała taka potrzebę i skończy się to ładowaniem samochodu na komercyjnych stacjach ładowania poza osiedlem.
Ładowanie samochodów elektrycznych będzie coraz łatwiejsze
Warto by zarządca nieruchomości miał świadomość tego, że w związku z przyjętą w 2018 roku ustawą o elektromobilności ładowarki do samochodów elektrycznych będą coraz bardziej dostępne. A to dopiero początek w zmianach przepisów dotyczących samochodów elektrycznych.
Wspólnoty mieszkaniowe mogą również sporo zyskać na zainstalowaniu takich stacji ładowania. Znacznie zwiększy to atrakcyjność ich budynków jako miejsc nowoczesnych i dbających o ochronę środowiska. Co za tym idzie, mieszkaniami w nich położonymi będzie się interesować potencjalnie większa liczba ludzi.
Wśród wielu cech administratora nieruchomości jedną z pożądanych jest elastyczność i umiejętność dostosowania się do zmian. W najbliższych latach z pewnością będą one związane z samochodami elektrycznymi.