Wspólnoty mieszkaniowe Warszawa zawierają wiele umów. Są to umowy z wykonawcami, z usługodawcami, a czasami nawet z prawnikiem o reprezentowanie wspólnoty (o tym, czy potrzebna do tego jest zgoda i uchwała wspólnoty, przeczytasz w tym miejscu). Czasami jednak zachodzi konieczność wypowiedzenia umowy. Co jednak w sytuacji, gdy umowę wypowie nam usługodawca, z którego usług wspólnota jest zadowolona, a po jej przyjęciu przez wspólnotę okazuje się, że zmieniły się okoliczności i współpraca może być jednak kontynuowana? Czy takie wypowiedzenie można „cofnąć”? Spróbujemy to wyjaśnić.
Przyjęcie wypowiedzenia umowy i jak się z tego wycofać
Wypowiedzenie umowy to oświadczenie woli, które podlega przepisom Kodeksu Cywilnego. Najłatwiej je odwołać – w myśl artykułu 61 Kodeksu Cywilnego – jeżeli jego adresat, w omawianym przypadku wspólnota mieszkaniowa Warszawa, jeszcze wypowiedzenia nie odebrała. Artykuł ten brzmi następująco: „Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej”. Jeżeli więc kontrahent zdąży dostarczyć nam odwołanie wypowiedzenia razem z nim lub nawet wcześniej, to uznaje się, że wypowiedzenie umowy jest wycofane. Co jednak w sytuacji, gdy wspólnota mieszkaniowa odebrała już wypowiedzenie, a co za tym idzie, zostało ono skutecznie złożone?
Jeżeli wspólnota mieszkaniowa odebrała wypowiedzenie, to kontrahent nie ma możliwości samodzielnie się z niego wycofać. Niezbędne jest mu do tego uzyskanie zgody wspólnoty. Rozwiązaniem więc będzie zgoda wspólnoty mieszkaniowej na odwołanie wypowiedzenia. Aby do tego doszło, kontrahent musi złożyć odpowiednie oświadczenie woli, w którym poinformuje, że odwołuje wypowiedzenie. Z drugiej strony wspólnota mieszkaniowa powinna złożyć oświadczenie, że wyraża zgodę lub po prostu akceptuje odwołanie tego wypowiedzenia. Jeżeli zostanie to rozegrane w ten sposób, to umowa między wspólnotą mieszkaniową a jej kontrahentem może trwać dalej na niezmienionych warunkach. Uznaje się wtedy, że niejako tego wypowiedzenia umowy nigdy nie było.
Administratorzy wspólnot mieszkaniowych Warszawa i nie tylko mogą mieć jeszcze inne pytania związane z umowami. Na naszym blogu wyjaśnialiśmy już na przykład takie kwestie:
- Na co zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy najmu komercyjnego?
- Co powinna zawierać umowa o zarządzanie nieruchomością?
Klikając na te pytania, zostaniecie Państwo przeniesieni do odpowiednich artykułów z odpowiedziami.
Jeżeli natomiast nie macie Państwo czasu ani głowy do poszukiwania wielu różnych informacji na temat zarządzania swoją nieruchomością, to dobrym rozwiązaniem może być zatrudnienie profesjonalnego zarządcy nieruchomości Warszawa i okolice. Ze swojej strony możemy zaproponować profesjonalne podejście oraz doświadczonych pracowników. Aby poznać szczegółową ofertę dla swojej nieruchomości, warto wypełnić zamieszczony na naszej stronie specjalny formularz.