Czy warto modernizować budynki i jak to robić?

Blog nieruchomości MAWEN

Zarządcy nieruchomości Warszawa i nie tylko nie zawsze zarządzają nowoczesnymi, niedawno wybudowanymi budynkami. Zwłaszcza w przypadku wspólnot mieszkaniowych często budynki mają już swoje lata. Pojawić się wtedy mogą pytania, czy podejmować się modernizacji budynków. Z pewnością poprawia to komfort, ale też wiąże się z wieloma wyzwaniami. Czy więc warto zdobywać się na dodatkowy wysiłek?

Co modernizować i dlaczego?

Wspólnoty mieszkaniowe Warszawa i inne miasta, aby zmodernizować swoje budynki potrzebują dobrej organizacji i zabezpieczenia finansowego, ale warto się na podjąć tego zadania. Odpowiednio przeprowadzona modernizacja budynków oznacza bowiem konkretne oszczędności w kosztach użytkowania, zwiększa komfort życia mieszkańców, podnosi atrakcyjność dla nowych nabywców lub najemców, a w przypadku najstarszych budynków może więc być kluczowa, by mógł on dalej bezpiecznie służyć mieszkańcom.

Myśląc modernizacja najszybciej myślimy o ociepleniu ścian zewnętrznych. Faktycznie jest to najczęściej wykonywana praca na budynkach. Aby jednak modernizacja była jak najbardziej efektywna warto, by zarządca nieruchomości Warszawa lub inne miasto rozważył przeprowadzenie szerzej zakrojonych prac. Im bardziej kompleksowe prace, tym efekty będą bardziej zadawalające. Mogą one obejmować poprawę efektywności energetycznej instalacji znajdujących się w nieruchomości takich jak: ogrzewanie, wentylacja, oświetlenie, ciepła woda. W tym celu można wymienić źródła ciepła na bardziej wydajne czy zastosować różne rozwiązania ograniczające pobór energii (niektóre z nich opisaliśmy w tym artykule o oszczędnościach w nieruchomościach komercyjnych). Takie modernizacje mogą obejmować ocieplenie stropodachów, instalację pomp ciepła, wymianę drzwi i okien, czy nawet założenie instalacji fotowoltaicznej (czy i jak można to zrobić we wspólnocie mieszkaniowej, przeczytać można w tym miejscu).

Takie kompleksowe prace przede wszystkim pozwalają na oszczędność w zużyciu energii cieplnej i elektrycznej (np. w jednym z bloków wskaźnik energii pierwotnej spadł z 100 kWh/m2 na rok do jedynie 21 kWh/m2 na rok). Aby tak było należy użyć materiałów dobrej jakości, dobrze opracować dokumentację techniczną, wybrać odpowiednich fachowców, a także kontrolować sposób wykonywanych prac.

Oczywiście, wykonanie takich ulepszeń oznacza dla zarządcy nieruchomości Warszawa więcej obowiązków, pracy oraz poświęconego czasu. Niezbędne jest też zabezpieczenie odpowiednich środków finansowych. Pomocne może być tu zaciągnięcie kredytu (artykuł o kredytach we wspólnotach mieszkaniowych znajdziesz tutaj) lub zgromadzenie wystarczającej ilości środków na funduszu remontowym. Dobrze jest też uzyskać informację o tym, czy nasza wspólnota nie może skorzystać ze wsparcia finansowego np. ze środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Zarządcy nieruchomości Warszawa i nie tylko powinni więc rozważyć możliwość modernizacji budynków, którymi się opiekują. Dzięki temu właściciele lokali będą mogli żyć lepiej i taniej, a co za tym idzie – będą jeszcze bardziej zadowoleni z ich pracy.

Czy warto modernizować budynki i jak to robić?

Wyszukaj tematu na blogu

Start typing and press Enter to search