Czy warto ubezpieczać budynki wspólnoty mieszkaniowej?

Blog nieruchomości MAWEN

W dzisiejszych czasach coraz częściej szukamy różnych oszczędności. Czy jednak warto oszczędzać na ubezpieczeniu? Zazwyczaj okazuje się, że jest to pozorna oszczędność. Gdy wydarzy się jakieś zdarzenie losowe to bardzo żałujemy, że tego ubezpieczenia nie wykupiliśmy. Może się wtedy okazać, że cała wspólnota mieszkaniowa popadnie w długi, a kto za nie odpowiada można dowiedzieć się z tego artykułu. Odpowiednie zarządzanie inwestycjami i nieruchomościami obejmuje więc wyszukanie korzystnego ubezpieczenia. Na co warto wtedy zwrócić uwagę?

Co obejmuje ubezpieczenie wspólnoty mieszkaniowej?

Co do zasady ochrania ono dany budynek. Oczywiście takie ubezpieczenie obejmuje części wspólne danej nieruchomości, czyli:

 • elewację;
 • klatki schodowe;
 • dach;
 • korytarze;
 • ściany nośne i elementy konstrukcyjne, itp.

Więcej na temat części wspólnych nieruchomości napisano w tym artykule.

Oczywiście ubezpieczenie poszczególnych lokali jest kwestią osobistą ich właścicieli i ubezpieczenie wspólnoty ich nie obowiązuje. Jednak część towarzystw ubezpieczeniowych może zaproponować przy wykupie polisy przez wspólnotę preferencyjnych warunków dla poszczególnych właścicieli. Jednak każdy właściciel będzie wtedy ustalał tę kwestię indywidualnie z ubezpieczycielem.

Zakupienie podstawowej polisy zazwyczaj obejmuje gwarantuje uszkodzenia wynikające z powodu:

 • pożaru;
 • wichury;
 • wybuchu;
 • powodzi;
 • intensywnych opadów atmosferycznych, itp.

Jak w przypadku innych ubezpieczeń również to można rozszerzyć o inne opcje, np.:

 • straty poniesione w wyniku kradzieży;
 • awarie instalacji;
 • ubezpieczenie wykonywanego remontu.

Godne uwagi jest wykupienie pakietu assistance. Gwarantuje on pomoc – m.in. elektryków, hydraulików, ślusarzy – wspólnocie w przypadku nagłej awarii.

Ubezpieczenie OC wspólnoty mieszkaniowej jeszcze szczególnie istotne w ostatnich czasach kiedy pogoda w Polsce stała się nieprzewidywalna i wichury przewracające drzewa, grad wybijający szyby czy gołoledzie zamieniające chodniki w lodowiska stały się naszą codziennością. Ubezpieczenie OC wypłaci ewentualne odszkodowanie osobom poszkodowanym w wypadku nieprzewidzianych zdarzeń – np. ktoś złamie nogę na nierównych schodach.

Na jaką sumę ubezpieczyć nieruchomości wspólnoty?

Tak naprawdę jest to druga kluczowa kwestia każdej zawieranej polisy. Wypłacona kwota ma przecież wynagrodzić każdą szkodę, która się wydarzy. Warto więc, by była dostatecznie wysoka. Tak naprawdę, by zapewniała poczucie bezpieczeństwa członkom wspólnoty mieszkaniowej powinna być podobna do wartości ubezpieczanego mienia. Co więc zrozumiałe, nie da się ustalić wartości takiej polisy, ponieważ będzie ona zależała od wielu czynników – wielkości nieruchomości, jej stanu, czy położenia geograficznego. Oczywiście warto mieć świadomość, że im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższa będzie składka. Ponieważ jednak będzie się ona rozkładać na wszystkich członków wspólnoty to jej koszt może nie okazać się aż tak wysoki, a pozwoli wszystkim spać spokojnie.

Na co zwracamy uwagę wybierając polisę?

Przede wszystkim na zakres oferowanego ubezpieczenia – im szerszy tym lepszy, bo zapewni większą ochronę. Po drugie na wysokość polisy – żeby odszkodowanie pokryło każdą poniesioną szkodę, jej suma powinna być zbliżona do wartości ubezpieczanego mienia. Kluczowe będzie również zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia każdej z branych pod uwagę polis. Często okazuje się, że każda firma ubezpieczeniowa proponuje zupełnie inne warunki. Dobra firma administrująca nieruchomościami i odpowiednia obsługa prawna wspólnot mieszkaniowych ułatwi właściwy wybór polisy. Zarządzanie wspólnotami (Warszawa i okolice) oferowane przez naszą firmę może w tym pomóc.

Czy warto ubezpieczać budynki wspólnoty mieszkaniowej?

Wyszukaj tematu na blogu

Start typing and press Enter to search