Wspólnoty mieszkaniowe Warszawa i inne, które są wyposażone w garaże podziemne, mogą obawiać się, że parkujące w garażu podziemnym auta elektryczne oraz te z zamontowaną instalacją LPG będą tworzyć zagrożenie pożarowe. W związku z tym mogą dążyć do tego, aby podjąć uchwałę zakazującą wjazdu do garażu podziemnego takich samochodów. Wynika to z faktu, że obawiają się, iż nieszczelna instalacja LPG może doprowadzić do powstania pożaru. Również w autach elektrycznych zdarza się, samozapłon baterii prowadzący do pożaru. Proces gaszenia płonącego auta elektrycznego jest na tyle skomplikowany i długotrwały, że w ekstremalnych sytuacjach może trwać nawet 21 godzin. Oczywiście właściciele takich aut nie będą zadowoleni z uchwały zabraniającej im wjazd do garażu własnym samochodem. Zachodzi więc pytanie, czy administracja wspólnot mieszkaniowych Warszawa lub inne miasto ma prawo podjąć taką uchwałę?
Jakie przepisy należy wziąć pod uwagę?
Zacznijmy od tego, że polskie przepisy prawa nigdzie nie zakazują parkowania ani samochodów z instalacją LPG, ani samochodów elektrycznych w garażach podziemnych.
Jeśli chodzi o instalację LPG, to rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku wskazuje, że “w garażu zamkniętym należy stosować wentylację (…) mechaniczną, sterowaną czujkami niedopuszczalnego poziomu stężenia gazu propan butan – w garażach, w których dopuszcza się parkowanie samochodów zasilanych gazem propan butan i w których poziom podłogi znajduje się poniżej poziomu terenu”. Istotne jest również rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 roku, z którego wynika, że to właściciel, zarządca lub użytkownik budynków umieszcza przy wjeździe do garażu podziemnego czytelną informację o tym, czy w tym garażu mogą parkować auta zasilane instalacją LPG. Oba te przepisy absolutnie nie wskazują na zakaz wjazdu takich samochodów do parkingu podziemnego, jedynie wskazują na to, jakie warunki techniczne musi taki garaż spełnić, aby było to możliwe.
Jeśli chodzi o samochody elektryczne, to z ustawy z 11 stycznia 2018 roku o elektromobilności i paliwach alternatywnych (tu znaleźć można artykuł omawiający, co musi o niej wiedzieć zarządca nieruchomości komercyjnych), wynika, że “w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, w których liczba samodzielnych lokali mieszkalnych jest większa niż 3, punkt ładowania instaluje się i eksploatuje po uzyskaniu zgody zarządu wspólnoty (…) wydawanej na wniosek osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu w tym budynku i stanowisko postojowe do wyłącznego użytku “. Wskazuje ona ponadto, “że w przypadku wspólnoty mieszkaniowej wydanie zgody na instalację i eksploatację punktu ładowania o mocy mniejszej niż 11 kw stanowi czynność zwykłego zarządu”. Jednak przepis ten dotyczy konkretnie kwestii punktów ładowania, a nie wyjazdu takiego samochodu do garażu podziemnego.
To można zabronić czy nie?
Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Przyjąć można, że wspólnota mieszkaniowa może w drodze uchwały zdecydować, w jaki sposób będzie się korzystać z nieruchomości wspólnej, jaką jest garaż podziemny, i zabronić wjazdu do niego samochodom elektrycznym oraz z instalacją LPG. Będzie to spowodowane troską o bezpieczeństwo oraz ochroną obiektu przede wszystkim przed pożarem. Nie można jednak zapominać o tym, że każdy właściciel lokalu, który posiada samochód elektryczny lub ten z instalacją LPG, ma prawo do zaskarżenia uchwały na mocy art. 25 ust. 1 ustawy o własności lokali (artykuł na temat zaskarżania uchwał znajduje się w tym miejscu). W takim przypadku to sąd będzie musiał rozstrzygnąć, czy ważniejsze są racje wspólnoty mieszkaniowej, czy też właściciela lokalu.
Jeszcze inaczej rzecz będzie się miała, jeżeli garaż podziemny stanowi odrębny lokal niemieszkalny z odrębną księgą wieczystą. W takim przypadku sposób korzystania z niego będzie zależał jedynie od decyzji współwłaścicieli, to oni będą decydować jakie auta mają prawo wjechać do takiego parkingu.
Obsługa prawna nieruchomości, to coś, w czym chętnie Państwu pomożemy.