Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest instalowanie liczników ze zdalnym odczytem. Mają one wiele plusów:
- są wygodne w użyciu – nie wymagają naszej obecności w domu, aby można było spisać stan licznika;
- pozwalają płacić za faktyczne zużycie;
- ograniczają liczbę oszustw;
pozwalają szybko wykryć awarię.
Jednak zarządy wspólnot mieszkaniowych w Warszawie, gdzie specyfiką jest, że wiele mieszkań jest na wynajem i ten trend widoczny jest też w innych miastach mogą zastanawiać się, czy są zobowiązane wymieniać liczniki we wszystkich mieszkaniach na takie ze zdalnym odczytem? Im większa wspólnota, tym większa będzie to inwestycja. Co na ten temat mówią przepisy prawa?
Przepisy prawa dotyczące liczników ze zdalnym odczytem
Kluczowa będzie tutaj ustawa o zmianie ustawy o efektywności energetycznej z dnia 20 kwietnia 2021 roku. Nakazuje ona, aby przed 1 stycznia 2027 roku zarządca nieruchomości we wspólnocie mieszkaniowej zastąpił wodomierze ciepłej wody i ciepłomierze, które zostały zamontowane przed wejściem w życie nowelizacji ustawy Prawo Energetyczne, na urządzenia z funkcją zdalnego odczytu. Licznik z odczytem zdalnym to nowoczesne rozwiązanie, które znacząco podnosi komfort użytkowania. Dzięki technologii zdalnego przesyłu danych nie ma potrzeby ręcznego spisywania wskazań ani wizyt inkasenta. Oszczędza to czas i eliminuje ryzyko błędów. Odczyt jest dokonywany automatycznie i w czasie rzeczywistym, co pozwala na lepszą kontrolę zużycia wody oraz precyzyjne rozliczenia kosztów centralnego ogrzewania
Administracja wspólnot mieszkaniowych spotyka się jednak z oporem niektórych właścicieli lokali, którzy nie chcą się zgodzić na wymianę w swoim mieszkaniu takich urządzeń. Czy mają do tego prawo? Czy można tu zastosować wymaganie, że mają obowiązek udostępnić swoje mieszkanie na czas konserwacji lub usunięcia awarii?
Co mówi prawo energetyczne na temat liczników ze zdalnym odczytem?
Kluczowe dla zarządców nieruchomości będzie Prawo Energetyczne, a konkretnie art. 45a, ust.7-7b. Według tych przepisów zarządcy nieruchomości mają bezwzględny obowiązek wymienić liczniki na takie ze zdalnym odczytem (które opomiarowują części wspólne) w budynkach wspólnot mieszkaniowych.
Jeżeli chodzi o lokale znajdujące się we wspólnotach mieszkaniowych, to w myśl wspomnianych przepisów, zarządca nieruchomości powinien dokonać wymiany ciepłomierzy, wodomierzy ciepłej wody i podzielników kosztów ogrzewania na takie z funkcją zdalnego odczytu, aby móc indywidualnie rozliczać koszty zużycia, pod warunkiem że będzie to: „technicznie wykonalne i opłacalne”.
Jak zarządca nieruchomości ustali, czy wymiana jest technicznie wykonalna i opłacalna?
Z podpowiedzią przychodzi rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 7 grudnia 2021 r. Zawiera ona szczegółowe informacje w sprawie warunków ustalania technicznej możliwości i opłacalności zastosowania ciepłomierzy, podzielników kosztów ogrzewania oraz wodomierzy do pomiaru ciepłej wody użytkowej, warunków wyboru metody rozliczania kosztów zakupu ciepła oraz zakresu informacji zawartych w indywidualnych rozliczeniach.
Czy zarządca nieruchomości musi wymieniać liczniki?
Podsumowując, zarządca nieruchomości musi wymienić liczniki na takie ze zdalnym odczytem we wszystkich budynkach, a w lokalach w przypadku, jeżeli jest to technicznie wykonalne i opłacalne.
Nie należy również zapominać o tym, że Prawo Energetyczne w art. 56 przewiduje karę pieniężną dla zarządcy nieruchomości, jeżeli nie wyposaży on lokali w odpowiednie liczniki. Kara taka wynosi minimum 10000 zł, a maksymalnie może stanowić 15 % przychodu zarządcy nieruchomości za poprzedni rok podatkowy.