
Zarządca nieruchomości to zupełnie ktoś inny niż prawnik. Może on jednak stanąć przed dylematem, ponieważ często wspólnota mieszkaniowa może wymagać od niego, żeby zajmował się również zadaniami prawnymi. Chcąc utrzymać klienta i mieć konkurencyjną ofertę na rynku może się on zastanawiać, czy obsługa prawna wspólnot mieszkaniowych faktycznie jest tak trudna, że nie może się jej podjąć samodzielnie. Tak naprawdę zarządcy nieruchomości wielokrotnie w bieżącej pracy zajmują się różnymi zagadnieniami prawnymi. Gdzie powinni postawić granicę i zatrudnić radcę prawnego, nie ponosząc kosztów ze swojej własnej kieszeni?
Przykłady prac zarządcy związanych z prawem
Przykładem prac wykonywanych przez zarządców nieruchomości, do których potrzebna jest wiedza prawna jest:
- Redagowanie uchwał.
Oczywiście jest to jedna z podstawowych czynności wykonywanych przez zarządcę nieruchomości, więc jak najbardziej powinien on umieć je redagować. Jednak w administrowaniu wspólnotami mieszkaniowymi zdarzają się tak skomplikowane uchwały, które jednak warto przygotować z udziałem prawnika. Mogą to być uchwały dotyczące remontów, zaciągania kredytu przez wspólnotę mieszkaniową czy pozywania dewelopera.
- Redagowanie umów.
I tutaj w zasadzie jest podobna sytuacja, jak z uchwałami. Czym innym są proste i nieskomplikowane umowy, które podpisuje się regularnie, a czym innym umowy na większe inwestycje czy też remonty i tak dalej.
- Windykacja.
Pisaliśmy już o tym sporo artykułów. Windykacje można podzielić na przedsądową i sądową. I podczas gdy tą przedsądową może wziąć na siebie jak najbardziej zarządca nieruchomości, to jednak do tej sądowej należy zatrudnić prawnika.
Czy zarządca nieruchomości powinien wszystko robić sam

W niektórych wspólnotach mieszkaniowych dość niska jest świadomość na temat złożoności takich procesów. I choć obecnie jest już oczywiste, że administrator nieruchomości raczej nie zajmuje się sam samodzielnym sprzątaniem nieruchomości, sam jej nie ochrania, sam nie dokonuje przeglądów ani sam nie dba o tereny zielone, to jednak mieszkańcy mogą oczekiwać, że sam będzie świadczył usługi prawne.
Logiczne jest jednak to, że aby zapewnić jak najwyższą jakość usług zarządzania nieruchomościami, warto w skomplikowanych przypadkach korzystać z osób usług profesjonalisty. Jak jednak zarządca nieruchomości może określić jakie usługi prawne będzie świadczył a jakich nie?
Właściwe formułowanie umowy o zarządzanie
Zarządca nieruchomości powinien zacząć od przeanalizowania tego, w czym czuje się dobrze i jakie ma już doświadczenie, jeśli chodzi o obsługę prawną wspólnot mieszkaniowych. On sam najlepiej wie, z czym sobie radzi, a co jest dla niego problemem. Następnie powinien spojrzeć na swój wzór umowy o zarządzanie i przeanalizować, w jaki sposób może zmienić jej postanowienia, aby mieć zapewniony udział prawnika w wybranych przez niego obszarach na koszt wspólnoty mieszkaniowej. Nie zaszkodzi, jeśli w przygotowaniu tej umowy pomoże mu prawnik.