Czym jest kodeks postępowania cywilnego?

Blog nieruchomości MAWEN
zarządca-to-nie-prawnik

Profesjonalny zarządca nieruchomości nie jest prawnikiem ani zazwyczaj nie ma wykształcenia prawniczego. Jednak w swojej pracy musi umieć korzystać z wielu źródeł prawnych, a także wiedzieć, gdzie może znaleźć potrzebne mu informacje. Często więc będzie czytał różne ustawy, wyroki sądów, ale też przepisy prawa. Bez wątpienia nie raz będzie musiał sięgnąć również do kodeksu postępowania cywilnego. Czym on jest? Jakie informacje można w nim znaleźć? Które będą szczególnie przydatne dla administratora nieruchomości?

Czym jest kodeks postępowania cywilnego?

Kodeks postępowania cywilnego rozpoczyna się artykułem 1, który określa jego rolę: „Kodeks postępowania cywilnego normuje postępowanie sądowe w sprawach ze stosunków z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa pracy, jak również w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych oraz w innych sprawach, do których przepisy tego Kodeksu stosuje się z mocy ustaw szczególnych (sprawy cywilne)”.

Oznacza to, że swoimi zapisami reguluje różnorodne cywilne postępowania sądowe. Jakie to postępowania? Takie, które od razu niejako intuicyjnie uznamy za cywilne, ale też te związane z prawem pracy, rodzinnym, spadkowym czy ubezpieczeniowym. Znajdziemy w nim również postanowienia dotyczące postępowania zabezpieczającego, egzekucyjnego oraz międzynarodowego.

Co interesującego zarządca nieruchomości znajdzie w kodeksie postępowania cywilnego

zarządca-nieruchomości-analizuje-kodeks-postępowania-cywilnego

Jest kilka rodzajów postanowień, które szczególnie zainteresują zarządcę nieruchomości i z których najczęściej będzie korzystał. Będą to uregulowania dotyczące postępowania:

Jakie są rodzaje postępowania cywilnego

Postępowanie cywilne prowadzone przez sąd zasadniczo możemy podzielić na dwa główne rodzaje. Będzie to:

  1. Postępowanie procesowe. W ten sposób odbywają się na przykład postępowania związane z windykacją sądową, czy też zaskarżaniem uchwał. Dla zarządcy nieruchomości oznacza to, że należy złożyć pozew lub też, że ktoś inny złożył pozew, a w sądzie występuje powód i pozwany.
  2. Postępowanie nieprocesowe. W ten sposób odbywają się na przykład sprawy związane z postępowaniem spadkowym po zmarłym właścicielu lokalu, ustanowienie zarządcy przymusowego lub ustanowienie służebności. W tym postępowaniu dla odmiany zamiast pozwu składa się wniosek, a w sprawie występuje wnioskodawca i uczestnicy postępowania.

Jak więc widać, jeżeli zarządca nieruchomości będzie miał wiedzę na ten temat, to łatwiej będzie mu podejmować właściwe działania i nie będzie musiał popełniać błędów już na etapie przygotowania się do postępowania sądowego. Jak bowiem wiemy, nieznajomość przepisów nie zwalnia od ich stosowania. I choć oczywiście zarządca nieruchomości nie będzie się uczył na pamięć kodeksu postępowania cywilnego, to jednak dobrze by poznał jego budowę, tak by w razie konieczności potrafił szybko znaleźć interesujące go przepisy.

Czym jest kodeks postępowania cywilnego?

Start typing and press Enter to search