Dlaczego warto w umowach wpisywać karę umowną?

Blog nieruchomości MAWEN

Na naszym blogu wspominaliśmy już o tym, jakie elementy zawrzeć podpisując umowę o remont. Również wspólnoty mieszkaniowe Warszawa i inne powinny zabezpieczać swoje interesy, gdy podpisują umowy o wykonanie jakichś prac z wykonawcami. Jak mogą to zrobić? Okazuje się, że bardzo przydatne jest wpisanie do umowy kary umownej. W dzisiejszym artykule postaramy się wyjaśnić, czym jest taka kara, jak ją określić oraz jakie korzyści daje taki zapis w umowie.

Kara umowna – jak ją skonstruować i co nam daje.

Kara umowna to zastrzeżenie w podpisywanej z wykonawcą umowie, że w przypadku, jeżeli nie wykona on umowy w terminie, wspólnota mieszkaniowa Warszawa może zażądać zapłaty określonej kwoty. Jeżeli zarządca nieruchomości Warszawa nie dopilnuje tego, aby taki zapis był w umowie, to taka kara nie należy się wspólnocie.

Kara ma postać pieniężną. Musi być ona określona w umowie albo konkretną kwotą (na przykład 10000 zł) albo procentem (na przykład 3% sumy wynagrodzenia).

Co w sytuacji, kiedy wykonawca nie wywiązuje się z umowy i administracja wspólnot mieszkaniowych Warszawa chce skorzystać z kary umownej? Powinna ona wyliczyć kwotę kary i wezwać wykonawcę do jej zapłaty. Robi się to przez wystawienie noty obciążeniowej.

Istotne jest to, że ustalona w umowie kwota kary umownej należy się wspólnocie mieszkaniowej niezależnie od tego, jak wysoką szkodę ona poniosła. Oznacza to, że nie ma potrzeby udowadniać szkody i jej wysokości. Jeżeli natomiast w umowie nie mamy zapisanej kary umownej, to, zgodnie z przepisami, chcąc dochodzić odszkodowania od wykonawcy, musimy precyzyjnie określić i udowodnić szkodę oraz jej wysokość. Zapisanie kary umownej znacząco więc ułatwia zarządcy nieruchomości Warszawa pracę.

A co, jeżeli szkoda poniesiona przez wspólnotę mieszkaniową jest wyższa niż kwota kary umownej przewidzianej w umowie? Aby zabezpieczyć swoje interesy na taki przypadek, należy w umowie zapisać, że wspólnota mieszkaniowa ma prawo żądać odszkodowania przewyższającego wysokość zastrzeżonej kary umownej. Jeżeli takiego przepisu zabraknie, wspólnocie mieszkaniowej należy się jedynie kara umowna.

Ważna informacja: zarządca nieruchomości Warszawa musi uważać, jakie aneksy do umowy podpisuje. Załóżmy, że wykonawca nie wywiązał się w terminie zapisanym w umowie ze swojej pracy. Zamiast tego wysyła do wspólnoty mieszkaniowej aneks do umowy, w którym chce przedłużyć termin wykonania prac. Jeżeli zarządca podpisze aneks z przedłużonym terminem, to straci karę umowną. Tak więc zmiana jednego zapisu w umowie, może wpłynąć na inne zapisy tej umowy. Należy więc bardzo uważnie przeanalizować, co podpisujemy.

Przepisy regulujące karę umowną znajdują się w artykule 483 i 484 kodeksu cywilnego.

Obsługa prawna wspólnot mieszkaniowych to jak widać złożona kwestia. Obejmuje między innymi właściwe przygotowywanie umów. Dla doświadczonego zarządcy nieruchomości nie jest to dużym problemem. Jest to jedna z oferowanych przez nas usług. Chcąc się zapoznać z naszą ofertą, wystarczy odwiedzić naszą stronę internetową.

Dlaczego warto w umowach wpisywać karę umowną?

Wyszukaj tematu na blogu

Start typing and press Enter to search