Elewacje – jak o nie dbać, by były ozdobą nieruchomości? (część 1)

Blog nieruchomości MAWEN

W skład wielu obowiązków zarządcy nieruchomości Warszawa i Polska (opisywaliśmy je w tym artykule) wchodzi również stosowanie art. 5 ust. 2 Prawa budowlanego, który brzmi: „Obiekt budowlany należy użytkować w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej”. Administracja wspólnot mieszkaniowych Warszawa i nie tylko wie, że nie jest łatwo utrzymać w należytym stanie estetycznym elewację.

Jakie problemy pojawiają się w elewacji?

Nowoczesne tynki są bardzo trwałe, jednak poprzednio stosowane tynki mineralne po jakimś czasie zaczynają pękać lub odchodzić od murów. W zimie woda z opadów wnika w takie ubytki, a następnie zamarza i odmarza, co jeszcze je powiększa. Dlatego bardzo istotne jest regularne kontrolowanie jej stanu. Pęknięcia lub ubytki, jeżeli nie zajmiemy się nimi od razu, mogą ostatecznie doprowadzić do dużych strat i kosztownych napraw.

Kolejnym problemem elewacji są zabrudzenia, narastające glony lub pleśń, a także nieplanowane graffiti. Skąd w ogóle bierze się pleśń czy mech na budynkach? Powodów jest wiele. Może to być już sam dobór niewłaściwego tynku. Wtedy elewacja, która jest narażona na długotrwałe działanie opadów atmosferycznych, może zacząć porastać mikroorganizmami. Oczywiście, bardziej narażone będą budynki położone na terenach podmokłych, blisko zbiorników wodnych lub skupisk zieleni, np. parków. Jeżeli ściany są dodatkowo w cieniu – czy to z powodu drzew, czy innych budynków – długo utrzymuje się na nich wilgoć, co tworzy dogodne środowisko dla rozwoju glonów. Pokrzepiające jest to, że grzyby i glony na zewnątrz nie są niebezpieczne dla zdrowia mieszkańców. Jednak taka ściana nie wygląda zbyt estetycznie, a poza tym unika szybszemu zniszczeniu.

Szczególnie budynki położone przy ruchliwej albo nieutwardzonej drodze, bądź położone blisko lasu czy parku szybciej ulegają zabrudzeniu.

Co firma zarządzająca nieruchomościami Warszawa może zrobić, żeby poprawić wygląd fasady budynku?

Czyszczenie elewacji – informacje praktyczne

Mycie elewacji zalecane jest zazwyczaj raz do roku. Należy je wykonywać późną wiosną lub latem, gdyż wyższe temperatury panujące w tym okresie przyspieszą dokładne wyschnięcie ścian. Na rynku dostępnych jest wiele środków do czyszczenia elewacji. Warto zdecydować się na taki, który ma za zadanie nie tylko usunąć zabrudzenia, ale ma również właściwości biobójcze. Zniszczy on wtedy glony i grzyby na tynku, a także zapobiegnie, a przynajmniej opóźni ich ponowne porastanie.

Dobrą praktyką po umyciu elewacji jest zaimpregnowanie tynku. Można wybierać spośród produktów teflonowych, silikonowych i silikatowych. Taki zabieg pomaga w tym, by nowe zabrudzenia nie osadzały się zbyt szybko na czystej fasadzie budynku.

Wykryte przy okazji drobne ubytki powinno się na bieżąco wypełniać specjalistycznymi środkami.

Dobra firma zarządzająca nieruchomościami Warszawa zadba między innymi o estetyczny wygląd elewacji na Państwa budynku. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Elewacje – jak o nie dbać, by były ozdobą nieruchomości? (część 1)

Wyszukaj tematu na blogu

Start typing and press Enter to search