Inkluzywność w biurze – co to takiego?

Blog nieruchomości MAWEN

Zarządca nieruchomości komercyjnych musi nadążać za zmieniającymi się trendami na świecie (artykuł o tym, jak zmienił się rynek najmu komercyjnego, przeczytasz w tym miejscu). Bez wątpienia jednym z bardzo często pojawiających się ostatnio haseł jest inkluzywność. Co to takiego? Krótka definicja mogłaby brzmieć „łączący lub obejmujący jakąś całość, przeznaczony dla wszystkich”. Czy możliwe jest to, żeby osiągnąć taki efekt w miejscu pracy? Czy w ogóle warto do tego dążyć, czy jest to niepotrzebny trend?

Czy warto, a jeśli tak, to jak to osiągnąć?

Okazuje się, że statystyki pokazują, że dążenie do inkluzywności faktycznie może poprawić wyniki firm. Wynika z nich, że:

  • Zróżnicowane zespoły dają 70% więcej szans na zdobycie nowych rynków;
  • Firmy inkluzywne mają 120% szansy na osiągnięcie założonych celów finansowych;
  • 67% szukających pracy wybiera zróżnicowane firmy;
  • Firmy inkluzywne są o 36% bardziej dochodowe.

Zarządcy nieruchomości Warszawa powinni to brać pod uwagę, gdy tworzą przestrzeń biurową. Co to oznacza w praktyce?

Przestrzeń inkluzywna to przestrzeń, która uwzględnia różnorodność pracowników i ich konkretne, specyficzne potrzeby. Powinno się więc brać pod uwagę osoby z niepełnosprawnościami, karmiące matki, ale też osoby o różnych osobowościach, kulturze, itd. Ale czy to oznacza, że da się dostosować przestrzeń do indywidualnych oczekiwań każdego zatrudnionego? Oczywiście jest to fizycznie niemożliwe. Zarządzanie nieruchomościami komercyjnymi powinno dążyć do takiego zaprojektowania przestrzeni, w którym pracownicy będą mogli w miarę możliwości czuć się swobodnie i samodzielnie wybierać, jak chcą pracować. Jakie rozwiązania można zastosować?

  • Rozwiązania podnoszące dostępność. Mamy w Polsce specjalną ustawę o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Jednak zarządcy nieruchomości Warszawa i nie tylko powinni dążyć do tego, by zrobić więcej niż wymagane niezbędne minimum. Warto zapoznać się z dostępnymi opracowaniami tego tematu, często przygotowanymi przez osoby z różnymi ograniczeniami. Można wykorzystać: multifunkcyjne meble, które można dostosować do indywidualnych potrzeb – np. regulowane biurka czy krzesła biurowe; drzwi otwierane czujnikiem; tworzenie gniazdek, półek, itd. na różnych wysokościach.
  • Rozwiązania podnoszące zadowolenie pracownika. Można tu wymienić: stworzenie przestrzeni prywatnych, wykorzystując akustyczne budki, elementy wygradzające lub materiały dźwiękoszczelne; przestrzenie rekreacyjne, gdzie można odpocząć, zrelaksować się oraz spotkać się towarzysko; przestrzenie, gdzie jest zapewniony dostęp do zieleni i światła dziennego.
  • Rozwiązania biorące pod uwagę nowo pojawiające się potrzeby. Trzeba tu wziąć pod uwagę rosnącą świadomość ekologiczną pracowników (artykuł o wymaganiach związanych z ustawą o elektromobilności znajdziesz pod tym linkiem); zapewnienie pracownikom świeżych owoców; toalety neutralne pod względem płci; pokoje modlitw wielowyznaniowych.

Jak widać zarządzanie nieruchomościami komercyjnymi Warszawa i inne miasta jest pracą wymagającą sporej elastyczności, gotowości na zmiany i ciągłego dopasowywania się do zmieniających się oczekiwań klientów. Jako zarządcy nieruchomości staramy się tacy być. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług.

Inkluzywność w biurze – co to takiego?

Wyszukaj tematu na blogu

Start typing and press Enter to search