Jak poradzić sobie z problemem gołębi w zarządzanej nieruchomości?

Blog nieruchomości MAWEN

Zarządcy nieruchomości Warszawa i inne miasta napotykają różne trudności. Niektóre z nich wynikają z tego, iż budynki istniejące w mieście, chcąc nie chcąc, są częścią elementu przyrody. Oznacza to, że czasem w okolicy naszej nieruchomości może rozwinąć się populacja szczurów lub myszy, coraz częściej na osiedlach spotkać można dziki, a populacja gołębi miejskich wręcz eksplodowała. Pojawienie się gołębi na dachu (pomiędzy różnymi urządzeniami) nowo wybudowanego budynku to w zasadzie kwestia 2 – 3 lat. Jak firmy zarządzające nieruchomościami Warszawa i nie tylko mogą poradzić sobie z tym problemem?

Gołąb miejski – cechy sprawiające, że jest popularny, ale niemile widziany

Ponieważ wywodzi się od gołębia skalnego, to wszelkie gzymsy, dachy z urządzeniami klimatyzacyjnymi oraz wloty do parkingów podziemnych są dla niego idealnym miejscem do zakładania gniazd. Jest zwierzęciem stadnym, więc jedna para szybko przyciąga kolejne, co tworzy problemy dla ludzi. Jakie to mogą być problemy?

  • Gołąb miejski może przenieść aż 17 chorób na człowieka.
  • Odchody gołębi są żrące, a więc negatywnie wpływają na stan techniczny budynków.
  • Pył z piór gołębi jest silnym alergenem mogącym prowadzić do astmy.
  • Obecność gołębi nie wpływa dobrze na estetykę budynków.

Zarządca nieruchomości komercyjnych lub mieszkalnych powinien więc dążyć do pozbycia się gołębi z zarządzanej nieruchomości. Jak może to zrobić?

Jak można walczyć z gołębiami miejskimi?

Przepisy w Polsce obejmują ochroną wszystkie ptaki. Gołąb należy do grupy częściowo chronionych. Jednak dzięki rozporządzeniu ministra środowiska z 16 grudnia 2016 roku można go płoszyć bez uzyskania zgody regionalnej dyrekcji ochrony środowiska, dopóki nie pojawią się w gnieździe młode. Gdy w gnieździe są pisklaki, należy poczekać, aż opuszczą one gniazdo.

Na naszym blogu można już znaleźć artykuł o różnych metodach walki z ptakami. Dziś chcielibyśmy poruszyć możliwość wynajęcia sokolnika, o której nie wspominaliśmy poprzednio.

Jest to metoda wykorzystująca jedynie prawa funkcjonujące w przyrodzie – instynktowne unikanie przez gołębi kontaktu z sokołem czy jastrzębiem. Sokolnik puszcza w pobliżu naszej nieruchomości „wyszkolone” ptaki drapieżne, co odstrasza gołębie. Nie chcąc dopuścić do konfrontacji, unikają one lęgów na tym terenie, a po pewnym czasie przeniosą się na inny obiekt. Aby takie działanie było skuteczne, sokolnik musi pojawiać się na terenie zarządzanej nieruchomości regularnie. Jednorazowa wizyta nic nie da. Po kilku miesiącach jego wizyt efekty będą naprawdę zadowalające. Jest to więc metoda skuteczna, przyjazna środowisku, a także niewymagająca wytwarzania dodatkowych hałasów czy ingerencji w wygląd budynku.

Jak więc widać, praca zarządcy nieruchomości Warszawa to ciągłe poszukiwanie nowych rozwiązań, dokształcanie się i nawiązywanie współpracy z przeróżnymi osobami. Kompleksowa obsługa nieruchomości Warszawa to coś, w czym mamy doświadczenie. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Jak poradzić sobie z problemem gołębi w zarządzanej nieruchomości?

Wyszukaj tematu na blogu

Start typing and press Enter to search