Jak postąpić, gdy sąd wstrzymuje wykonanie uchwały wspólnoty mieszkaniowej?

Blog nieruchomości MAWEN
wstrzymanie-wykonania-uchwały

Administracja nieruchomościami obejmuje również takie sytuacje, gdy ktoś zaskarża do sądu uchwałę podjętą przez wspólnotę mieszkaniową. Sąd w celu zabezpieczenia interesów danej wspólnoty może wtedy podjąć decyzję o wstrzymaniu wykonania uchwały aż do czasu wydania wyroku. Oczywiście o tym fakcie zarządca nieruchomości zostanie poinformowany stosownym pismem. Jakie działania powinien wtedy podjąć i w jakim terminie? Pierwszą najważniejszą sprawą jest bardzo uważne zapoznanie się z pismem z sądu. Szczególną uwagę warto poświęcić temu, czy jest podane w nim uzasadnienie podjętej decyzji. Od tego zależą dalsze kroki i terminy obowiązujące administratora nieruchomości.

Sytuacja 1 – brak uzasadnienia decyzji

uzasadnienie-decyzji

Gdy sąd nie podaje uzasadnienia, to zarządca nieruchomości jest w lepszej sytuacji, ponieważ ma więcej czasu na działanie. Dlaczego?

W pierwszej kolejności bowiem ma 7 dni na to, aby złożyć do sądu stosowny wniosek o wydanie uzasadnienia decyzji o wstrzymaniu wykonania uchwały. Po uzyskaniu od sądu pisemnego uzasadnienia (co będzie trwało jakiś czas) zarządca nieruchomości ma kolejne 7 dni, tym razem na złożenie zażalenia na podjętą decyzję.

Wszystko to sprawia, że nie trzeba się tak bardzo śpieszyć. Jest wystarczająco dużo czasu na to, aby znaleźć odpowiedniego prawnika (jeżeli nie mamy podpisanej umowy z kimś, kto stale reprezentuje nasze interesy), na konsultacje i przygotowanie różnych scenariuszy działania.

Sytuacja 2 – sąd odstąpił od uzasadnienia decyzji

wstrzymanie-wykonania-uchwały

I to już jest dużo gorsza informacja dla administratora nieruchomości. Oznacza ona bowiem, że sąd w całości zgodził się z uzasadnieniem wniosku podanym przez drugą stronę. Co bardzo istotne, informacja o tym będzie umieszczona w piśmie, które zarządca nieruchomości otrzyma. Dlatego tak ważne jest dokładne czytanie otrzymanych listów. Dlaczego jest to niedobra informacja? Ponieważ czas na podjęcie działania znacząco się kurczy.

Dzieje się tak, ponieważ w takim przypadku zarządca nieruchomości nie ma prawa wystąpić z wnioskiem o uzasadnienie, gdyż ono zostało już podane przez oskarżającego uchwałę. W związku z tym od razu po odebraniu tego pisma zaczyna płynąć termin 7 dni na złożenie zażalenia na podjętą decyzję przez sąd. I znowu, jeżeli macie prawnika, który doskonale zna sytuację waszej wspólnoty mieszkaniowej i zajmuje się nią regularnie, to będzie trochę łatwiej, choć przygotowanie takiego pisma wcale nie jest sprawą szybką. Natomiast jeżeli do tej pory sami sobie radziliście z mniejszymi kwestiami prawnymi, to teraz raczej o własnych siłach nie dacie rady. Trzeba więc zacząć szukać prawnika, który podejmie się tematu, przedstawić mu całą sytuację, przeanalizować jak zadziałać, a następnie przygotować stosowne pisma. Oczywiście jest to do zrobienia, jednak z pewnością przysporzy sporo nerwów i stresu.

W idealnym świecie nikt nigdy nie zaskarżałby ustaw wspólnoty mieszkaniowej. Ponieważ jednak raczej nie jest to możliwe, to warto, aby zarządca nieruchomości wiedział, jak powinien działać w takich sytuacjach.

Jak postąpić, gdy sąd wstrzymuje wykonanie uchwały wspólnoty mieszkaniowej?

Start typing and press Enter to search