Jak przebiega proces przejmowania nieruchomości komercyjnej w zarządzanie?

Blog nieruchomości MAWEN

Część 3: Podsumowanie

W naszych dwóch poprzednich artykułach (link do części pierwszej oraz drugiej) wyjaśnialiśmy, w jaki sposób zarządca nieruchomości komercyjnych powinien przejąć zarządzanie nieruchomością albo od inwestora, albo od poprzedniego zarządcy. Jak można było zauważyć, jest to proces złożony i dość długotrwały. Wymaga też dobrego harmonogramu oraz zgodnej współpracy wszystkich stron. Dziś postaramy się to podsumować, podrzucając jednocześnie kilka podpowiedzi.

Kto musi ze sobą dobrze współpracować podczas przejmowania nieruchomości?

Duże nieruchomości komercyjne posiadają bardzo obszerną dokumentację i to zarówno, jeśli chodzi o jej ilość, jak i zakres. W związku z tym jednoosobowe przejęcie tej dokumentacji jest praktycznie fizycznie niewykonalne. W związku z tym w proces przejęcia nieruchomości komercyjnej oprócz zarządcy nieruchomości Warszawa muszą być zaangażowani również inni jego pracownicy, i to najlepiej odpowiednio przygotowani pod względem prawnym, technicznym, administracyjnym czy finansowo-księgowym.

Według niektórych opracowań na sprawne zaplanowanie i przejęcie zarządzania nieruchomością warto zarezerwować sobie około miesiąca. Bardzo praktycznym rozwiązaniem mogłoby być miesięczne zarządzanie na tak zwaną zakładkę. Oznaczałoby to, że przez miesiąc poprzedni zarządca wdraża i współpracuje z nowym zarządcą, aby wprowadzić go w zagadnienia związane z konkretną nieruchomością. Oczywiście jest to kwestia, którą należy wynegocjować pomiędzy właścicielem nieruchomości a dwoma zarządcami – nowym i poprzednim. Niezwykle istotne jest to, by proces przejęcia przebiegł profesjonalnie i w pokojowej atmosferze.

Jak pokazuje praktyka, aby informacje były przekazywane płynnie, pomiędzy zarządcami ważna jest dobra wolna dotychczasowego zarządcy. Zdarza się niestety, że chcąc zademonstrować swoje niezadowolenie z tego, że właściciel zrezygnował z jego usług, nie będzie on chętny do współpracy. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. W obecnych warunkach rynkowych firmy zarządzające nieruchomościami Warszawa i okolice bezustannie ze sobą się spotykają. Nie ma nic nadzwyczajnego w tym, że właściciel postanowi zmienić zarządcę. Powodem niekoniecznie musi być to, że dotychczasowe źle wywiązuje się ze swoich obowiązków, czasami może się to wiązać po prostu ze zmianą polityki firmy. Ponieważ tak naprawdę nigdy nie wiemy, w którym momencie to my będziemy po stronie przejmującej nieruchomość, w której po stronie przekazującej, dlatego warto by zawsze traktować innych zarządców w myśl zasady: „nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”.

Profesjonalna firma zarządzająca nieruchomościami Warszawa i okolice jest świadoma tego, że musi dbać o dobre relacje nie tylko z klientami, najemcami, usługodawcami i tak dalej, ale również z tak zwaną konkurencją. Podchodzi do naturalnej rywalizacji o klienta w odpowiedni sposób – stara się, by to motywowało ją do ciągłego rozwoju i przygotowywania konkurencyjnej oferty. Właśnie w taki sposób staramy się świadczyć swoje usługi, jeżeli chcą się Państwo o tym przekonać, zapraszamy do kontaktu z nami.

Jak przebiega proces przejmowania nieruchomości komercyjnej w zarządzanie?

Wyszukaj tematu na blogu

Start typing and press Enter to search