Część 1: Bezpośrednio po zakończeniu procesu inwestycyjnego
Pracując z nieruchomościami komercyjnymi, możemy się spotkać z różnymi rodzajami przejmowania nieruchomości. Są one uzależnione od tego, czy mamy do czynienia z obiektem nowym, który jeszcze nie ma zarządcy, czy też jest to obiekt, którego właściciel zadecydował o zmianie firmy zarządzającej (artykuł na temat tego, co powinna zrobić wspólnota mieszkaniowa, gdy zarządca działa źle, można znaleźć w tym miejscu). Zarządca nieruchomości komercyjnych może przejąć nieruchomość w zasadzie na trzy różne sposoby:
- Gdy nieruchomość jest nowa, przejmuje ją w zarządzanie bezpośrednio od inwestora;
- Czasami przejmuje ją bezpośrednio od właściciela;
- Przejęcie nieruchomości od dotychczasowego zarządcy nieruchomości Warszawa i kraj
W dzisiejszym artykule skupimy się na tym, jak odbywa się przejęcie nieruchomości bezpośrednio po zakończeniu procesu inwestycyjnego. W następnym zaś omówimy, jak przejąć nieruchomość od właściciela lub dotychczasowego zarządcy.
Przejmowanie nieruchomości bezpośrednio po zakończeniu procesu inwestycyjnego
W takim przypadku zarządca nieruchomości komercyjnych zaczyna pracę niejako od zera. Nie ma on bowiem możliwości kontynuowania i sprawdzenia wcześniej wprowadzonych procedur zarządzania. To jego zadaniem będzie opracowanie i wdrożenie nowych procedur, instrukcji i regulaminów. Właściciel może też zlecić mu wynegocjowanie i podpisanie umów na dostawę mediów, głównych serwisów (sprzątania, obsługi technicznej, ochrony), a także z pozostałymi usługodawcami. Powinno to zostać umieszczone w umowie podpisywanej pomiędzy właścicielem a zarządcą nieruchomości.
Ustawa prawo budowlane w artykule 60 stanowi: „Inwestor, oddając do użytkowania obiekt budowlany, przekazuje właścicielowi albo zarządcy obiektu dokumentację budowy i dokumentację powykonawczą. Przekazaniu podlegają również inne dokumenty i decyzje dotyczące obiektu, a także, w razie potrzeby, instrukcje obsługi i eksploatacji: obiektu, instalacji i urządzeń związanych z tym obiektem”. To oczywiste, że z tymi dokumentami należy się zapoznać, a następnie przechowywać je w bezpiecznym i łatwo dostępnym miejscu.
Zarządca nieruchomości komercyjnych powinien również szczegółowo zapoznać się z treścią umowy zawartą pomiędzy właścicielem a generalnym wykonawcą budynku. To również on będzie sprawował nadzór nad prawidłowym i terminowym usuwaniem ewentualnych usterek w ramach obowiązującej gwarancji. W przypadku nowo wybudowanego obiektu jego zadaniem będzie również wprowadzanie najemców do poszczególnych lokali – przekazywanie ich za pomocą protokołów zdawczo – odbiorczych.
Inaczej prezentuje się przejęcie nieruchomości od dotychczasowego zarządcy nieruchomości Warszawa i Polska, ale o tym już w naszym kolejnym artykule.
Bez względu na to, w jaki sposób będzie trzeba przejąć zarządzanie Państwa nieruchomością, chętnie podejmiemy się tego zadania. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jakie usługi proponujemy, zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej.