Jak wspólnota mieszkaniowa może zarobić na częściach wspólnych?

Blog nieruchomości MAWEN

Wiadomo, że administrowanie wspólnotami mieszkaniowymi nie ma na celu generowania zysków. Tak naprawdę (oczywiście w dużym uproszczeniu) jego głównym celem jest sprawne zbieranie należności czynszowych od właścicieli lokali, rozsądne gospodarowanie pieniędzmi i dbanie o właściwy stan nieruchomości (o wiele szerzej temat ten został omówiony w tym miejscu). Jednak sprawny zarządca nieruchomości Warszawa i nie tylko wie, że robiąc właściwy użytek z części wspólnych może pozyskać dodatkowe fundusze, które można wykorzystać na różne potrzeby wspólnoty. Dziś postaramy się o tym napisać.

Czym są tzw. pożytki z części wspólnych?

Jak już pisaliśmy w naszym artykule (zobacz) każda nieruchomość posiada części wspólne – są nimi między innymi dach, elewacja, wspólne strychy lub piwnice. Okazuje się, że wspólnoty mieszkaniowe Warszawa i inne mogą czerpać z nich tzw. pożytki. Co to takiego? Zgodnie z Kodeksem Cywilnym będą to po prostu dochody czerpane z jakiejś rzeczy, czyli przedmiotów materialnych (zobacz np. art. 54 tegoż kodeksu). W przypadku wspólnot mieszkaniowych będą to więc dochody np. z najmu części wspólnych budynku lub gruntu. Zestawiając to z art. 12 ust. 2 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali wspólnoty mieszkaniowe uzyskane pożytki z części wspólnych mogą przeznaczyć na pokrycie wydatków powstających w związku z utrzymaniem wspólnoty, a pozostałe po tym nadwyżki przypadają poszczególnym właścicielom lokali w takim procencie, w jakim mają oni udział w nieruchomości.

Jak doprowadzić do powstawania pożytków?

Administracja wspólnot mieszkaniowych Warszawa i inne – zwłaszcza duże – miasta może postarać się pozyskać osoby zainteresowane najmem części gruntów pod billboardy lub tablice reklamowe. Jeśli grunt jest spory można go nająć pod farmę fotowoltaiczną lub wiatrową. Ciekawą opcją może być płatny parking. A być może można na nim postawić stacje przekaźnikowe.

Spore pole do przynoszenia pożytków przynosi też sam budynek. Na jego elewacji lub dachu można wygospodarować miejsce na cele reklamowe. Na dachu można postawić np. instalację fotowoltaiczną, przy czym zazwyczaj pożytek będzie tu polegał na tym, że wytworzony w ten sposób prąd zaspokoi potrzeby wspólnoty mieszkaniowej, co obniży rachunki poszczególnych mieszkańców. Czasem można się spotkać z odpłatną instalacją na dachu nadajników telefonii komórkowej (GSM).

Inną formą zarobku może być stworzenie i wynajęcie lub sprzedanie dodatkowej powierzchni części wspólnych. Jeśli np. nieruchomość posiada wspólny strych, który nie jest zbyt często wykorzystywany, można rozważyć opcję stworzenia tam dodatkowego lokalu lub sprzedaży go mieszkańcom ostatniego piętra.

Tu jeszcze warto dodać słowo przestrogi. Zarządcy nieruchomości Warszawa zanim zdecydują się na jakiś krok mający przynosić dochód powinni postarać się o szerokie konsultacje wśród właścicieli lokali. Często mogą mieć oni uwagi, być niechętni np. stacjom nadajnikowym ze względu na obawy o ich wpływ na zdrowie lub też mogą się obawiać, że będą musieli również ponosić koszty płatnego parkingu. Chcąc uniknąć późniejszych problemów warto wszystko dokładnie wyjaśnić i omówić, aby uniknąć możliwości unieważnienia uchwały przez sąd (o tym kiedy może się to wydarzyć pisaliśmy tutaj).

Jak wspólnota mieszkaniowa może zarobić na częściach wspólnych?

Wyszukaj tematu na blogu

Start typing and press Enter to search