Jak zacząć zarządzanie nieruchomościami?

Blog nieruchomości MAWEN

Być może czytając nasze poprzednie artykuły (takie jak TEN, mówiący o tym, czym zajmuje się zarządca nieruchomości) uznałeś, że zarządzanie nieruchomościami to zawód dla ciebie. Jednak może nie jesteś pewien jak się do tego zabrać. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie: jak rozpocząć zarządzanie nieruchomościami?

Jak rozpocząć zarządzanie nieruchomościami?

Nie, nie od poszukiwania klientów 😊

Jeśli uważnie przeczytałeś TEN artykuł, to wiesz, że zarządzanie nieruchomościami obejmuje bardzo dużo różnych zadań, takich jak:

  • Zarządzanie sprawami administracyjnymi oraz finansowymi;
  • Kontrola stanu technicznego budynku, instalacji oraz urządzeń w nim się znajdujących;
  • Współpraca z dostawcami mediów użytkowych;
  • Dbanie o tereny zielone oraz otoczenie budynku;
  • Obsługa prawna nieruchomości.

W trakcie pracy często okazuje się, że zadań jest więcej i mogą być one nieoczekiwane. Jak więc widać wykonywanie pracy zarządcy nieruchomości wymaga wszechstronnej wiedzy, zwłaszcza w kwestiach prawnych oraz technicznych, komunikatywności, dobrej organizacji pracy oraz odpowiedzialności.

W artykule Jak zrobić licencję zarządcy nieruchomości? wspomnieliśmy, że obecnie aby być zarządcą nieruchomości licencja nie jest wymagana prawnie. Oznacza to, że w zasadzie każdy, kto wykupi ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i założy swoją firmę, takim zarządcą może zostać. Aby jednak być przygotowanym do zawodu, mieć zadowolonych klientów oraz uniknąć niepotrzebnych stresów warto rozpocząć zarządzanie nieruchomościami od wybrania się na odpowiedni kurs, który przygotuje do pracy w tym zawodzie. W jego programie powinna być zawarta niezbędna wiedza z zakresu zarządzania nieruchomościami -np. podstawy prawne, a także terminologia branżowa. Dobry kurs przygotuje cię do tego, by być samodzielnym zarządcą nieruchomości. W dzisiejszych czasach coraz częściej można taki kurs zrobić online, bez konieczności wychodzenia z domu.

Czy warto rzucać się od razu na głęboką wodę i otwierać własną firmę zarządzającą nieruchomościami? To zależy od ciebie, ale warto na początek nabyć doświadczenia zawodowego w jakiejś już działającej, dobrze funkcjonującej firmie. Dzięki temu nauczysz się korzystania ze zdobytej wiedzy w praktyce i przekonasz się, czy to praca, w której się rzeczywiście realizujesz. Jeśli uznasz, że tak jest to zapewne po jakimś czasie dojdziesz do wniosku, że jesteś gotowy do rozpoczęcia własnej działalności w tej dziedzinie.

Założenie własnej firmy zarządzającej nieruchomościami

Generalnie rozpoczęcie własnej działalności zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami nie różni się zbytnio od zakładania każdej innej formy działalności. Jedyna forma prawna, która w tym przypadku nie jest dopuszczalna to spółka partnerska, wszystkie inne formy wchodzą w grę. Podstawowe działania, które należy podjąć to:

  • Jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną rejestrujemy w CEIDG, natomiast w innych przypadkach w KRS;
  • Wybór formy opodatkowania – jeżeli będziesz odprowadzał podatek Vat, to najpóźniej na dzień przed sprzedażą usługi należy złożyć formularz VAT-R w Urzędzie Skarbowym;
  • Wybór kodu PKD dla świadczonych usług;
  • Zawarcie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej;
  • Zazwyczaj zgłoszenie do ZUS.

Jak zacząć zarządzanie nieruchomościami?

Wyszukaj tematu na blogu

Start typing and press Enter to search