Po serii artykułów obejmujących zarządzanie nieruchomościami komercyjnymi dziś przyszła pora na coś, co powinno zainteresować wspólnoty mieszkaniowe Warszawa i kraj. A może nawet bardziej osoby, które, aby dostać się do swoich posesji, muszą przejechać przez wewnętrzną drogę należącą do wspólnoty mieszkaniowej. Jak mogą uregulować tę kwestię?
Rodzaje dróg i jak można korzystać z tych wewnętrznych.
W Polsce zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa rozróżniamy dwa rodzaje dróg: publiczne oraz wewnętrzne. Jeżeli jakaś droga jest własnością wspólnoty mieszkaniowej, to zaliczymy ją do drogi wewnętrznej. W takim przypadku droga taka jest – co do zasady – zamknięta dla ruchu publicznego i mogą z niej korzystać jedynie wyznaczone podmioty. Wymienić można tutaj trzy grupy:
- Współwłaściciele drogi wewnętrznej.
Artykuł 206 kodeksu cywilnego stanowi: „Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.” Jeśli więc chodzi o wspólnoty mieszkaniowe Warszawa i Polska, które posiadają drogi wewnętrzne, to ich współwłaścicielami będą wszyscy właściciele lokali. Każdy z nich może przechodzić i przejeżdżać swobodnie przez taką drogę wewnętrzną i żaden z innych współwłaścicieli nie może mu w tym przeszkadzać w żaden sposób.
- Beneficjenci służebności przejazdu i przechodu przez daną drogę wewnętrzną.
Artykuł 145 kodeksu cywilnego mówi: „Jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna).” W takim przypadku osoba korzystająca z służebności przejazdu ma nieograniczoną możliwość korzystania z drogi wewnętrznej, a wspólnota mieszkaniowa Warszawa nie może się temu sprzeciwiać.
- Osoby korzystające z drogi wewnętrznej na podstawie umowy.
Będą to na przykład ci, którzy za przejazd drogą wewnętrzną uiszczą stosowną opłatę.
Jeżeli więc ktoś jest właścicielem nieruchomości, do której ma możliwy dostęp jedynie przez drogę wewnętrzną należącą do wspólnoty mieszkaniowej, to ma dwie możliwości, aby uregulować sposób korzystania z tej drogi. Pierwsza to wystąpienie do sądu albo zawarcie stosownej umowy przed notariuszem o ustanowienie służebności przejazdu i przechodu przez drogę wewnętrzną. Druga natomiast to zawarcie umowy pisemnej, w której zostanie ustalone, w jaki sposób może korzystać z drogi wewnętrznej, jakie z tego powodu poniesie koszty oraz jak będzie je uiszczał.
Zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi Warszawa to coś, czym od wielu lat profesjonalnie się zajmujemy. Jeżeli jeszcze nie mają Państwo zatrudnionej do tego firmy albo dotychczasowy zarządca nieruchomości niezbyt dobrze wywiązuje się ze swojej roli, to zachęcamy do sprawdzenia, co my mamy Państwu do zaoferowania.