
Bez wątpienia, jeżeli do mieszkania przynależy miejsce w garażu podziemnym, to jest ono bardziej atrakcyjne dla nabywców, szczególnie w dużych miastach. Bardzo często zarządcy nieruchomości mają pod opieką wspólnoty mieszkaniowe, które posiadają takie udogodnienia. Ponieważ jednak coraz bardziej dotykają nas zmiany klimatyczne, to zarządzanie takimi miejscami rodzi pewne wyzwania. Bardzo silne opady deszczu, coraz częstsze nawałnice, a czasami podwyższony poziom wód gruntowych sprzyja zalaniom takich miejsc. Każdy garaż podziemny niewątpliwie jest wyposażony w systemy odprowadzające wodę opadową z budynku, jednak radzą one sobie ze standardowymi opadami deszczu, ale w zasadzie nie ma możliwości, aby były przygotowane na odprowadzenie wody z nawałnicy. Być może za jakiś czas nowo budowane budynki będą przystosowane do zmian klimatycznych panujących w naszej szerokości geograficznej, jednak, póki co, dość częstym zjawiskiem jest zalanie garażu po ulewnych deszczach co najmniej na kilka centymetrów. Oczywiście administrator nieruchomości nie ma wpływu na aurę panującą na zewnątrz, jednak może podjąć pewne działania, które ograniczą straty. Co więc warto sprawdzać, aby garaże podziemne były w miarę zabezpieczone przed zalaniem?
Co zarządca nieruchomości powinien mieć pod kontrolą?
Podczas konserwacji nieruchomości, a także podczas przeglądów wymaganych prawem warto zwrócić uwagę na szczelność elementów konstrukcyjnych swojego garażu. To przez nie woda może się do niego dostawać.
Inną drogą, którą deszczówka może spływać do garażu, są pęknięcia w ścianach wynikające z błędów już na etapie wykonywania budynku – częstym przykładem jest brak szczelności połączenia płyty dennej ze ścianami fundamentowymi. Może się nawet zdarzyć, że nieuczciwi wykonawcy w ogóle pominą uszczelnienia albo zamontują je w niewłaściwy sposób. Brak takich uszczelnień pomiędzy posadzką a korytami odwodnienia liniowego może przyczynić się do uszkodzenia ścian i posadzek, a to może sprawić, że nawet woda spływająca z pojazdów będzie tworzyć zagrożenie, gdy już nie będzie możliwe jej odparowanie.

Zarządzanie nieruchomościami powinno również obejmować regularne dbanie o czystość odwodnienia liniowego. Chodzi o to, by fizycznie sprawdzić, czy jest ono drożne. Będzie to szczególnie istotne na jesień, gdy spadają liście, ale także na przykład po koszeniu trawników.
Nie bez znaczenia jest również to, by prawidłowo działały pompy odprowadzające deszczówkę. Należy więc co jakiś czas poddawać je serwisowi.
Czasami pomocne może okazać się zamontowanie daszku nad wjazdem do garażu. Może to spowodować inne rozchodzenie się deszczówki, a niekonieczne kierowanie jej bezpośrednio do wjazdu do garażu podziemnego.
Bez wątpienia administrowanie nieruchomościami powinno też obejmować zakupienie dobrej polisy. Jeżeli bowiem samochody zostaną uszkodzone przez zalanie garażu podziemnego, to bez wątpienia ich właściciele zwrócą się do nas o odszkodowanie. W takim przypadku polisa obejmująca i takie zagrożenie jest niezbędna.