Zarządzanie nieruchomościami komercyjnymi Warszawa i cała Polska to bez wątpienia skomplikowana i złożona procedura. W niektórych z naszych artykułów poruszaliśmy już wiele tematów związanych z tą kwestią, na przykład: Jak zarządca nieruchomości komercyjnych i nie tylko powinien odpowiadać na pytania? Inkluzywność w biurze – co to takiego? Ochrona osób i mienia w nieruchomościach komercyjnych. W czasie letnich upałów jedną z palących kwestii do rozwiązania jest to, jak zadowolić użytkowników, jeśli chodzi o panującą w biurach temperaturę. Czy w ogóle możliwe jest, by osiągnąć temperaturę optymalną dla każdego? Zobaczmy, co zarządca nieruchomości komercyjnych powinien o tym wiedzieć.
Jakie temperatury są ustawione i co wpływa na komfort termiczny?
Zacznijmy od tego, że nie ma przepisów, które ustalałyby drobiazgowo, jaka jest maksymalna temperatura mogąca panować w biurach. Oprzeć można się za to na zaleceniach specjalistów w zakresie medycyny pracy, którzy przyjmują, że temperatura optymalna to około 22°C, latem zaś dopuszczają temperaturę wyższą – w granicach od 24 do 26°C. Jeśli chodzi o pomieszczenia, w których nie przebywamy zbyt długo, na przykład sklepy, hol czy lobby, nie ma wskazanej temperatury, powinna być ona uzależniona od warunków panujących na zewnątrz.
Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że każda osoba ma zupełnie inne odczucie ciepła. Często użytkownicy wolą, żeby było chłodniej i ustawiają na klimatyzacji temperaturę niższą niż zalecane 24°C. Niestety, mogą się wtedy zdarzać osoby, które w tych warunkach będą odczuwały mocny chłód i będą narzekały na panujące temperatury.
Zarządca nieruchomości komercyjnych powinien pamiętać o tym, że na odczuwanie temperatury w pomieszczeniu ma wpływ wiele różnych czynników. Często wskazanie termometrów nie jest najbardziej miarodajne. Czynnikiem, który najczęściej wpływa na złe samopoczucie przy wysokiej temperaturze, jest po prostu zbyt mała ilość świeżego powietrza. Duży wpływ ma również to jak bardzo nasłonecznione jest miejsce pracy, czy też, w jakim miejscu jest nawiew – im dalej, tym duszniej, a co za tym idzie, użytkownikom wydaje się, że goręcej. Mądre zarządzanie nieruchomościami komercyjnymi będzie więc obejmowało przeanalizowanie konkretnej sytuacji, a następnie podjęcie odpowiednich działań. I niekoniecznie będzie to obniżenie temperatury, ponieważ może wystarczyć odpowiednie wietrzenie, stosowanie osłon przeciwsłonecznych, a nawet po prostu przestawienie biurek stosownie do nawiewów klimatyzacji. Oprócz poprawy samopoczucia użytkowników wpłynie to również pozytywnie na koszty ponoszone przez intensywne chłodzenie klimatyzacją.
Jeżeli o koszty chodzi, to warto mieć świadomość, że każdy stopień ma znaczenie. W układzie klimatyzacji zaprojektowanym na schłodzenie określonej ilości powietrza z temperatury 35 do 22°C każda zmiana o 1°C spowoduje wzrost zużycia energii o 8%. Przy obecnych cenach energii tworzy to spore koszty.
Zarządca nieruchomości komercyjnych może rozważyć zastosowanie takich systemów, które będą wspierane przez sztuczną inteligencję. Pozwala ona na przykład zaprogramować maksymalną wartość odchylenia temperatury od wybranej przez nas. Oznacza to, że użytkownik będzie mógł zmniejszyć ustaloną przez nas temperaturę, jedynie w określonym zakresie. Ale też zastosowane w niej algorytmy pozwalają dostosować automatyczne ustawienie klimatyzacji optymalnie do zapotrzebowania, co pozwala ograniczyć nadmierne i niepotrzebne zużycie energii.