Jak już wielokrotnie pisaliśmy w naszych artykułach (na przykład w tym) osoba zajmująca się zarządzaniem nieruchomościami ma do wykonania naprawdę dużo zajęć. W ich skład wchodzi na przykład rozliczanie czynszów, opłat za media, pilnowanie przeglądów wymaganych prawem, a także kontakt z mieszkańcami. Czytając ten artykuł, można było się dowiedzieć, jak rozpocząć zarządzanie nieruchomościami. Jest jednak jeszcze jedno narzędzie, które może być bardzo przydatne w tej pracy. W dzisiejszych czasach, kiedy praktycznie wszystko przenosi się do internetu, niezbędnym narzędziem pracy zarządcy nieruchomości będzie odpowiedni program do zarządzania nieruchomościami. Pomoże on szybko i bezproblemowo mieć dostęp do wszystkich potrzebnych informacji związanych z daną nieruchomością. Jakie cechy powinno mieć dobre oprogramowanie dla wspólnot mieszkaniowych?
W czym pomoże program do zarządzania nieruchomościami?
Na rynku można spotkać naprawdę wiele programów do zarządzania nieruchomościami. Jak się w tym odnaleźć? Jakie funkcje powinien oferować dobry program, aby być przydatnym dla skutecznego zarządcy nieruchomości?
- Przejrzyste tworzenie szczegółowej ewidencji – w jej skład będą wchodzić dokładne dane na temat budynku, jego właścicieli (wraz z informacjami o ich udziałach), członków zarządu, itd.
- Przechowywanie dokumentów związanych z nieruchomością w formie cyfrowej oraz możliwość ich udostępniania mieszkańcom.
- Księgowanie wpłat, a także naliczeń oraz tworzenie dokumentów rozliczeniowych.
- Kwestie związane z licznikami – ich ewidencja oraz rozliczenia zużycia mediów.
- Obsługa głosowania uchwał we wspólnocie – zarówno generowanie imiennych kart do głosowania, jak również obsługa głosowania online.
- Możliwość kontaktu z mieszkańcami – wysyłanie wiadomości e-mail, smsów, listów z niezbędnymi załącznikami.
- Generowanie sprawozdań finansowych, a także innych dokumentów oraz sprawozdań.
Wraz z rozwojem technologii oprogramowania dla wspólnot mieszkaniowych oferują coraz więcej dodatkowych opcji. Mogą to być na przykład:
- Możliwość udostępniania niektórych danych osobom trzecim – np. bankom, urzędom.
- Zgłaszanie online wszelkich awarii, a później ich rozliczenie.
- Obsługa ubezpieczenia wspólnoty – wsparcie zawierania polis, a także obsługa zgłoszenia szkody.
- Pomoc w remontach i przeglądach – harmonogram i przypomnienia, rozliczanie, przechowywanie dokumentacji projektowej.
Jakie są dostępne programy na rynku i który wybrać?
Wybór jest naprawdę ogromny, wymienimy tylko kilka programów do zarządzania nieruchomościami:
- eMieszkaniec
- Perseus
- ADMIREO
- TelkomBud
- OPTIMASOLUTIONS
- E-granit
- AS
- Weles 3
- MM soft
- TRon
- BazaN
- SYSTEmSM
- PROBIT
Tak naprawdę nie możemy nikomu wskazać, które oprogramowanie dla wspólnot mieszkaniowych wybrać. Wiele będzie zależało od wielkości i potrzeb danej wspólnoty, od oczekiwań zarządcy oraz mieszkańców, a także możliwości finansowych klienta. Wiele oprogramowań pozwala na wypróbowanie wersji demo, która pozwoli nam ocenić, co sprawdzi się najlepiej w naszej pracy zarządcy nieruchomości.