Administracja nieruchomościami Warszawa w umowach i notach odsetkowych może spotykać się z różnymi rodzajami odsetek. Warto mieć świadomość tego, czym one się różnią i jakie przepisy ich dotyczą. Z naszego artykułu administrator nieruchomości dowie się, jakie rodzaje odsetek występują w prawie cywilnym i jakie odsetki może on stosować.
Czym są odsetki?
Odsetki to procent, który nalicza się od długu pieniężnego za czas korzystania z pożyczonych pieniędzy, bądź za czas opóźnienia w ich zwrocie.
Odsetki za czas korzystania to na przykład odsetki od pożyczki czy kredytu.
Opóźnienie to natomiast termin prawny, który opisuje sytuację, gdy termin zapłaty zostaje przekroczony.
Odsetki mogą więc pełnić różne funkcje:
- waloryzacyjne;
- represyjne;
- wynagrodzenia należnego wierzycielowi od dłużnika za korzystanie z jego pieniędzy;
- motywacyjne;
- kompensacyjne.
Różne rodzaje odsetek.
Zarządca nieruchomości powinien wiedzieć, że przepisy cywilne przewidują kilka rodzajów odsetek.
- Odsetki ustawowe są to zwykłe odsetki kredytowe.
- Odsetki ustawowe za opóźnienie są stosowane, gdy dojdzie do przekroczenia terminu zapłaty świadczenia pieniężnego (na przykład, gdy za późno zostanie zapłacony czynsz najmu, koszty zarządu czy wynagrodzenie wykonawcy).
- Odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych to odsetki stosowane za opóźnienie w zapłacie. Mają one zastosowanie jedynie w umowach, w których obie strony są przedsiębiorcami.
- Odsetki umowne są to odsetki, których wysokość strony ustaliły w umowie. Nie mogą być one jednak wyższe od odsetek maksymalnych.
- Odsetki maksymalne to odsetki ustawowe, które posiadają maksymalną wysokość dopuszczoną przepisami prawa.
- Maksymalne odsetki za opóźnienie to odsetki ustawowe za opóźnienie, które posiadają maksymalną wysokość dopuszczoną przepisami prawa.
Administracja nieruchomościami a odsetki.
Zarządca nieruchomości musi pamiętać, że jeżeli chce zapisać w umowie odsetki, to musi określić ich rodzaj. Oznacza to, że musi użyć jednej z nazw odsetek z punktów od 1 do 4. W zależności od tego, jaki rodzaj będzie odsetek, taka będzie ich wysokość, ponieważ stawki procentowe odsetek są różnej wysokości.
Jeżeli zdecydujesz się na odsetki umowne, czyli takie, których stawkę określasz samodzielnie, to stawka ta nie może przekraczać odsetek maksymalnych (punkt 5 i 6).
Żadna wspólnota mieszkaniowa nie jest przedsiębiorcą, więc nie może stosować odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych (punkt 3). Wspólnoty mieszkaniowe najczęściej będą korzystać z odsetek ustawowych za opóźnienie – czy to za zbyt późne opłacenie kosztów zarządu, czynszu, czy wynagrodzenia z tytułu wszelkich umów.
Artykuł ten pokazuje, jak bardzo administrator nieruchomości musi być precyzyjny, gdy przygotowuje umowy, noty odsetkowe, uchwały wspólnoty mieszkaniowej czy wezwania do zapłaty. Samo określenie odsetki jest zbyt mało precyzyjne. Należy odróżniać rodzaje odsetek, tak by umieć zastosować je w konkretnych sytuacjach.