Jakie tematy często są poruszane na rocznych zebraniach wspólnot mieszkaniowych?

Blog nieruchomości MAWEN

Z pewnością wiedzą Państwo i z życia, i z wielu naszych artykułów (np. z tego), że każdy zarząd wspólnoty mieszkaniowej lub wybrany przez nią zarządca nieruchomości Warszawa (albo inne miasto) do końca pierwszego kwartału w roku musi zwołać zebranie wszystkich właścicieli lokali. Należy tu przypomnieć, że zwołanie takiego zebrania, nie jest równoznaczne z koniecznością odbycia go do końca pierwszego kwartału roku. Można po prostu do 31 marca podać termin zebrania, które odbędzie się po tej dacie. Gdyby jednak administracja wspólnot mieszkaniowych Warszawa nie wywiązała się z tego obowiązku w wyznaczonym terminie, to każdy z właścicieli lokali ma prawo samodzielnie takie zebranie zwołać.

Ktoś mógłby spytać, po co takie zebrania w ogóle organizować? Z pewnością jest to okazja do przyjrzenia się temu jak działa zarządca nieruchomości Warszawa i udzielenia mu absolutorium (więcej o tym można przeczytać w tym miejscu). Poznaje się też wtedy kondycję finansową i ogólny stan wspólnoty mieszkaniowej, w której posiadamy lokal. Jest to też dobry moment, by zgłosić i przedyskutować pomysły oraz rozwiązania, które mają wpływ na całą wspólnotę. Dobra współpraca, zaangażowanie i działanie wszystkich właścicieli przyczynią się do rozwoju dobrze działającej wspólnoty. Jakie tematy najczęściej są poruszane na takich zebraniach?

Jakie tematy interesują właścicieli lokali?

Oczywiście w dużej mierze zależy to od wielkości wspólnoty, jej położenia, stanu nieruchomości, a nawet wieku właścicieli. Przyjąć jednak można, że są pewne tematy, które pojawiają się na zebraniach częściej niż inne. Można tu wymienić:

  • Remonty części wspólnych oraz ulepszenia infrastruktury.

Chyba jest to najczęstszy i najdłuższy temat każdego zebrania. Właściciele lokali mogą wtedy zgłosić konieczność naprawy, remontu lub wymiany oświetlenia, chodników, domofonów, itd. Mogą mieć pomysł na doposażenie placów zabaw lub terenów zielonych. Inni woleliby, żeby zostały pomalowane klatki schodowe, elewacja czy ławki. Dyskusja o tym, jakie to będą koszty, kto ma je ponieść i wybranie czegoś, co zadowoli wszystkich, jest często bardzo czasochłonne, a czasami wręcz niemożliwe.

  • Bezpieczeństwo i ochrona nieruchomości.

To zrozumiałe, że właściciele lokali chcą czuć się bezpieczni. Często więc dyskutuje się o tym, czy założyć monitoring lub wynająć firmę ochroniarską. Jeśli metody te już są zastosowane, to rozważa się, czy są wystarczające i satysfakcjonujące.

  • Różne inicjatywy, skargi, zażalenia i pomysły.

Na zebraniach często porusza się temat tego, czy można ulepszyć usługi sprzątania lub dbania o tereny zielone. Jest to czas na przedstawienie pomysłów i potrzeb mieszkańców. Jeśli wspólnoty są zżyte, to gorącym tematem będzie organizowanie i planowanie wewnętrznych wydarzeń towarzyskich.

Jak już wspomnieliśmy, jest to przekrój najczęściej spotykanych tematów na zebraniach. Jednak zarządca nieruchomości Warszawa powinien podchodzić do każdej ze wspólnot w sposób indywidualny. Jeżeli jest dobry w swojej pracy, to przez cały rok dba o dobre relacje z właścicielami lokali i jest w stanie mniej więcej przewidzieć i przygotować się do tematów, jakie przyjdzie mu poruszać na zebraniu. Staramy się być takim zarządcą, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Jakie tematy często są poruszane na rocznych zebraniach wspólnot mieszkaniowych?

Wyszukaj tematu na blogu

Start typing and press Enter to search