
Siłownie plenerowe są coraz częściej widziane w różnych miejscach na mapach miast małych i dużych. Zazwyczaj są zlokalizowane w parkach, na terenach szkół, stadionów, a coraz częściej również na terenach osiedli mieszkaniowych. Są pomocne w budowaniu kondycji, wspierają rehabilitację, są świetnym i przydatnym sposobem spędzania wolnego czasu, a ponadto pomagają nawiązywać nowe relacje. To zrozumiałe, że zarządcy nieruchomości Warszawa i nie tylko spotykają się z pytaniami o zainstalowanie takiej siłowni na terenie ich nieruchomości, albo sami w ramach modernizacji przestrzeni rozważają taką opcję. Co należy wiedzieć o wymaganiach stawianych takim obiektom? Jakim formalnościom trzeba sprostać, aby móc je legalnie zainstalować?
Siłownia plenerowa obiektem małej architektury – co to oznacza?

Przepisy prawa kwalifikują siłownię plenerową jako obiekt małej architektury – wspólnoty mieszkaniowe Warszawa i inne powinny się z tego cieszyć. Dlaczego? Ponieważ budowa takich elementów nie wymaga zbyt wielu formalności. Nie jest wymagane pozwolenie na budowę obiektów małej architektury. Wystarczy odpowiednie zgłoszenie do wydziału architektury w danym mieście. Jeśli w ciągu miesiąca nie otrzymamy sprzeciwu, to można przystąpić do montażu siłowni.
Projekt siłowni zewnętrznej

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, wybierając projekt siłowni zewnętrznej? Trzeba pamiętać o kilku niezbędnych elementach:
- Wyposażenie Ponieważ siłownie takie są zazwyczaj ogólnodostępne, to mogą korzystać z nich osoby uprawiające sport, ale także amatorzy, a nawet osoby z ograniczoną sprawnością ruchową. Urządzenia wybrane do siłowni powinny więc być bezpieczne, ale też łatwe w użyciu. Aby tak było, muszą one spełniać pewne normy. Przede wszystkim chodzi o normę europejską EN 16630:2015. Są to ogólne wymagania bezpieczeństwa stawiane właśnie zainstalowanym na stałe, ogólnodostępnym przyrządom siłowni plenerowych. Określają one np. że użytkownicy powinni mieć skończone 14 lat albo wzrost minimum 1,4 m. Niezbędna jest też instrukcja obsługi dla każdego urządzenia.
- Nawierzchnia Co logiczne, nawierzchnia powinna być równa i płaska, a dodatkowo warto, by amortyzowała ewentualne upadki i odprowadzała wodę z opadów. Tańszą opcją, ale wymagającą większej pielęgnacji będzie trawa, żwir czy piasek. Droższa, ale bardziej samowystarczalna będzie syntetyczna trawa, gumowy granulat, nawierzchnia poliuretanowa. Urządzenia należy zamontować na wysokości 30 cm nad ziemią.
- Lokalizacja Siłownia taka musi znajdować się minimum 10 m od ulicy, okien czy miejsca składowania śmieci (jak można zorganizować takie miejsce, pisaliśmy już na naszym blogu). Jeżeli miałaby być zlokalizowana w pobliżu placu zabaw (dużo więcej na temat dbania o place zabaw przeczytać można w tym artykule), należy ją odseparować np. za pomocą ogrodzenia. Wynika to z troski o bezpieczeństwo dzieci.
Jak widać, instalacja siłowni plenerowych to nie jest jakaś bardzo skomplikowana procedura. Sprawnie działający administrator nieruchomości Warszawa nie powinien mieć z tym żadnego problemu. Jeśli szukają Państwo kogoś takiego, polecamy zapoznanie się z naszą ofertą.