Kto musi płacić podatek od balkonu?

Blog nieruchomości MAWEN

Administracja wspólnot mieszkaniowych Warszawa i cały kraj często zarządza budynkami wielorodzinnymi, a w wielu z nich w lokalach mieszkalnych znajduje się również balkon. Bez wątpienia jest to pożądany element mieszkania. Jest to dodatkowa przestrzeń, którą można wykorzystać do wypoczynku, suszenia prania czy też uprawiania roślinności. Mieszkania z balkonem mogą być droższe nawet o 10%. Na naszym blogu pisaliśmy już artykuły dotyczące właśnie balkonów, na przykład: kto jest odpowiedzialny za remont balkonów? Czy można uchwałą uregulować kwestię doniczek na balkonach? Czy wspólnoty mieszkaniowe Warszawa mogą nakazać usunięcie anten z balkonów? Czy grillowanie na tarasie i balkonie jest legalne? Dziś chcielibyśmy wyjaśnić dość ważną informację dla właścicieli mieszkań, które mają balkon. Okazuje się, że czasami możemy być zmuszeni do płacenia podatku od balkonu. Nie jest to jeszcze w Polsce zbyt częste zjawisko, ale wkrótce może się to zmienić. Kto, wobec tego musi płacić podatek od balkonu? Przekonajmy się.

Podatek od balkonów – kogo dotyczy?

Ustawa z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych stwierdza, że jeżeli w pas drogowy wejdziemy jakimkolwiek obiektem, musimy za to zapłacić. Nie tak dawno ustawa ta została znowelizowana. Między innymi zmieniono w niej definicję tego, z czego składa się pas drogowy. Ustalono w niej, że pas drogowy składa się z długości, szerokości oraz wysokości. Co za tym idzie, w skład pasa drogowego wchodzi nie tylko droga i chodnik, ale również wszystko, co znajduje się nad nim – będą to schody, pochylnie, ale też balkony właśnie. W skład pasa drogowego wchodzą więc również te elementy budynku, których obrys wchodzi w przestrzeń miejską.

W myśl tych zmienionych przepisów władze lokalne mają prawo do wprowadzenia własnych opłat za balkony. Jak na razie nie jest to zbyt popularne rozwiązanie. Na tę chwilę podatek od balkonu naliczają następujące miasta: Poznań, Kraków, Lublin, Gliwice oraz Szczecinek. Nie wszyscy jednak, którzy posiadają balkon ten podatek muszą płacić. Obowiązek taki mają jedynie:

  • Właściciele mieszkań, które powstały po wejściu w życie uchwały wprowadzającej podatek od balkonu w ich mieście.
  • Mieszkańcy jedynie tych budynków, których elementy wchodzą w pas drogowy. Zazwyczaj dotyczy to więc bloków usytuowanych bezpośrednio przy ulicy.

A ile wynosi taki podatek od balkonu? Zazwyczaj im niżej, tym drożej. Dlaczego? Ponieważ balkon umieszczony na niższym piętrze w większym stopniu ingeruje w strefę ruchu pieszych. Na przykład w Poznaniu wyodrębniono 2 stawki:

  • Od poziomu gruntu do 2,5 m wysokości – podatek wynosi 10 groszy na dzień za metr kwadratowy.
  • Od 2,5 m do 100 m wysokości – podatek ten wynosi 1 grosz na dzień za metr kwadratowy.

Zarządzanie i administrowanie nieruchomościami Warszawa wymaga interesowania się różnymi informacjami związanymi między innymi z przepisami prawnymi. Staramy się być na bieżąco z ciągle zmieniającymi się ustawami. Jeżeli chcieliby mieć Państwo takiego zarządcę nieruchomości, to zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Kto musi płacić podatek od balkonu?

Wyszukaj tematu na blogu

Start typing and press Enter to search