Część 3: Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz mapa zasadnicza.
W pierwszej części naszego cyklu artykułów na temat tego, skąd zarządca nieruchomości komercyjnych może czerpać informacje na ich temat, wymieniliśmy cztery główne źródła:
- Ewidencję gruntów i budynków;
- Księgi wieczyste;
- Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego;
- Mapę zasadniczą.
Osoby zainteresowane tym tematem mogą znaleźć na naszym blogu artykuł dotyczący ksiąg wieczystych, a także 1 część i 2 część artykułów na temat ewidencji gruntów i budynków. Dziś przyszła więc kolej na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz mapę zasadniczą. Co to takiego?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego potocznie nazywamy planem miejscowym. Jest to akt prawa miejscowego, który przyjmuje się w formie uchwały rady gminy. Określa on przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu oraz rozmieszczenie inwestycji na cel publiczny. Jest on podstawą planowania przestrzennego w gminie.
Plan ten składa się z 2 części:
- Tekstowej – czyli z treści uchwały;
- Graficznej – jest to załącznik do uchwały, będący graficznym jej odzwierciedleniem. Mówiąc wprost jest to rysunek planu, sporządzony na kopii mapy zasadniczej w skali 1:1000.
To właśnie ustalenia zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego kształtują sposób wykonywania prawa własności. Ustanawia on bowiem przepisy powszechnie obowiązujące na danym terenie, które są następnie podstawą do wydawania różnych decyzji administracyjnych. Oczywiście muszą być one zgodne z innymi przepisami.
Plan taki musi obejmować całość albo część obszaru gminy, ale nie może wykraczać poza jej granice administracyjne. Na terenie gminy może obowiązywać więcej planów miejscowych, jednak nie mogą one nakładać się na siebie.
Kto sporządza plan miejscowy? W zależności od rodzaju gminy będą to:
- Prezydent miasta (dotyczy to miast powyżej 100000 mieszkańców lub będących siedzibą województwa przed 1 stycznia 1999 roku);
- Burmistrz (dotyczy to gmin miejskich lub miejsko-wiejskich);
- Wójt (w gminach wiejskich).
Następnie taki plan musi zostać uchwalony przez radę gminy (lub radę miasta), a także zostać ogłoszony przez wojewodę w wojewódzkim dzienniku urzędowym.
Okazuje się jednak, że na terenie Polski miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego obejmują jedynie około 30% powierzchni kraju.
Mapa zasadnicza
Mapa zasadnicza to opracowanie geodezyjno-kartograficzne obejmujące swoim zasięgiem obszar całej Polski. Jest przygotowywana dla celów ewidencyjnych, gospodarczych, strategicznych i planistycznych. To na jej podstawie tworzy się inne opracowania kartograficzne, na przykład do celów projektowych czy budowlanych.
Mapa zasadnicza to własność państwowa, którą prowadzą głównie starostwa powiatowe, a w szczególnych przypadkach gminy.
Mapa zasadnicza obejmuje następujące dane:
- ewidencję gruntów i budynków;
- zagospodarowanie terenu;
- podziemne, naziemne i nadziemne uzbrojenie terenu;
- ukształtowanie terenu.
Ten cykl trzech artykułów o źródłach informacji na temat nieruchomości, pokazuje jak zarządzanie budynkami komercyjnymi wymaga umiejętności czerpania wiedzy z różnych miejsc. MAWEN to firma zarządzająca nieruchomościami Warszawa i okolice, która chętnie pomoże Państwu w profesjonalnej obsłudze Państwa mienia.