W jaki sposób wybrać obsługę techniczną budynku?

Blog nieruchomości MAWEN

Jakich pracowników najczęściej widać na terenie nieruchomości? Pewnie wymienilibyśmy osoby zajmujące się utrzymaniem czystości, ogrodników czy ochroniarzy. Rzadziej widzimy techników. Czy oznacza to, że obsługa techniczna nieruchomości Warszawa i inne miasta to niepotrzebna zachcianka? Nie byłby to słuszny wniosek.

Czym jest obsługa techniczna nieruchomości?

Zacznijmy od tego, że często obsługę techniczną nazywa się angielskim zwrotem facility management. Jednak na świecie jest to termin o wiele pojemniejszy obejmujący również utrzymanie czystości, ochronę, a nawet obsługę recepcji. Jeśli mamy na myśli typowy serwis techniczny, to należałoby określić taką usługę bardziej precyzyjnie jako technical facility management. Chodzi nam wtedy o firmę, która będzie świadczyć obsługę eksploatacyjną, będzie dokonywać przeglądów i bieżącą konserwację, serwis techniczny oraz będzie pilnować prawidłowego funkcjonowania systemów i urządzeń znajdujących się w budynku. Taka pomoc przyda się, gdy przestanie działać klimatyzacja, odkręci się klamka czy rozkoduje się nam karta dostępu do biura. Więcej na temat zadań facility managera przeczytasz w tym artykule.

Jak dobrze wybrać obsługę techniczną?

Oczywiście można by próbować własnymi siłami zapewniać obsługę techniczną budynku, jednak jak już wyjaśnialiśmy na naszym blogu, z wielu powodów warto to zadanie powierzyć fachowcom.

Obsługa techniczna nieruchomości Warszawa i nie tylko to odpowiedzialne zadanie, którego nie należy pozostawić kwestii przypadku. Warto zastanowić się na początku, jakie mamy oczekiwania i potrzeby. Czy mamy jakieś specjalistyczne urządzenia, które wymagają konkretnych umiejętności? Czy niedługo będziemy potrzebować wsparcia w remoncie lub przebudowie? Pozwoli nam to ustalić, jaki zakres usług jest nam niezbędny.

Następnie należy uważnie prześwietlić dostępne firmy zarządzające nieruchomościami Warszawa lub inne miasto. Jak to zrobić? Oczywiście przejrzyjmy informacje dostępne w internecie, szczególnie skupiając się na opiniach. Jednak nie poprzestańmy na tym, gdyż może to być nie do końca wiarygodne. Najlepiej byłoby zasięgnąć informacji u klientów danych firm. Nie zaszkodzi poproszenie o rekomendacje, z możliwością potwierdzenia ich u wystawiających. A może uda nam się wybrać na nieruchomość obsługiwaną przez konkretną firmę? Możemy wtedy ocenić, jak wyglądają powierzchnie wspólne, a co za tym idzie, jak sprawnie działa obsługa techniczna. Ustalmy też, jak duża jest dana firma, jakie ma doświadczenie, ubezpieczenie, uprawnienia, jak dużo nieruchomości obsługuje.

Nie zadowalajmy się jedną firmą. Najlepiej jest wybierać spośród 3 – 5 firm. Przygotujmy dla nich zapytanie ofertowe. Dokładnie sprecyzujmy w nim, o jaką nieruchomość chodzi, jaki jest ogólny zakres obowiązków, harmonogram wykonywanych prac. Określmy też wymogi finansowe, a także to, w jaki sposób należy składać oferty.

Jak zawsze kluczowe będzie dokładne przygotowanie umowy. Jest to temat na kolejny artykuł, ale z pewnością należy w niej zawrzeć:

  • Zakres obowiązków;
  • Cenę;
  • Czas reakcji podczas awarii;
  • Sposób zgłaszania awarii;
  • Ubezpieczenie;
  • Kary;
  • Zapisy dotyczące prywatności.

Dobra firma zarządzająca nieruchomościami Warszawa to taka, której działania są na pierwszy rzut oka niewidoczne, a jednak poprawiają jej sposób funkcjonowania. Zachęcamy do wzięcia pod uwagę naszej oferty, z którą można zapoznać się tutaj.

W jaki sposób wybrać obsługę techniczną budynku?

Wyszukaj tematu na blogu

Start typing and press Enter to search