
Administrator nieruchomości korzystając ze swojej wiedzy może edukować właścicieli lokali. Jedną z dziedzin, w których taka edukacja jest ciągle niezbędna, jest umiejętne korzystanie z wentylacji grawitacyjnej. Zarządca nieruchomości najczęściej wie, jak ważne jest jej prawidłowe działanie, ale niestety wielu właścicieli lokali nie zdaje sobie z tego sprawy. Nagminne jest zakrywanie kratek wentylacyjnych, nierozszczelnianie okien, a wszystko to powoduje wiele problemów dla nieruchomości. Z czego więc warto sobie zdawać sprawę, jeśli chodzi o wentylację grawitacyjną?
Wentylacja grawitacyjna – czym jest i co jest niezbędne do jej działania.

Wentylacja grawitacyjna to proces wymiany powietrza w budynku bez użycia mechanicznego wspomagania. Zasada działania polega na różnicy ciśnień powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku, co powoduje naturalny przepływ powietrza przez otwory wentylacyjne. Należy pamiętać tu o jednej kluczowej rzeczy: aby ten proces zadziałał, konieczny jest stały dopływ powietrza przez stolarkę okienną. Jeśli go nie będzie, wentylacja nie będzie działała prawidłowo, a to doprowadzi do tego, że woda będzie się skraplać na szybach okiennych, ale także w miejscach takich jak narożniki ścian. A to prosta droga do rozwinięcia się grzybów. Wymagany jest tutaj stały dopływ powietrza. Normy mówią o tym, że w zależności od okoliczności, do mieszkania powinno napływać od 30 do nawet 50 m³ powietrza na godzinę. Oznacza to, że zwykłe wietrzenie mieszkania to za mało. Warto, żeby zarządca nieruchomości wyjaśniał to właścicielom lokali.
Kolejnym niezbędnym warunkiem do działania wentylacji grawitacyjnej są kratki wentylacyjne. Ale oczywiście nie wystarczy, żeby były one po prostu zainstalowane, muszą być jeszcze w pełni odkryte i działające. Administratorzy nieruchomości wiedzą jednak doskonale, że częstą praktyką jest zatykanie kratek wentylacyjnych. Powoduje to, że wentylacja nie ma prawa działać. Dzieje się tak dlatego, że cała wilgoć zatrzymywana jest wtedy w mieszkaniu. Należy pamiętać o tym, że gotowanie, suszenie prania, a nawet oddychanie, nasyca powietrze wodą. Jeżeli nie zapewnimy nawiewu świeżego powietrza, to spowoduje to cofkę, czyli przez kratki będzie nam wiało do mieszkania.
Zarządzanie nieruchomościami obejmuje również regularne robienie przeglądów. W temacie wentylacji grawitacyjnej szczególnie ważny jest przegląd kominiarski. Kominiarz podczas przeglądu ma w zasadzie wgląd w cały system wentylacyjny budynku. Okazuje się, że dosyć często podczas remontów może dojść do zmiany na przykład lokalizacji podpięcia kratek wentylacyjnych. Takie zmiany niezgodne z projektem mogą doprowadzić do nieprawidłowego działania wentylacji nie tylko w danym mieszkaniu, ale w całym systemie. Jeżeli więc kominiarz zostawił jakieś zalecenia po przeglądzie, to należy jak najszybciej się do nich zastosować.
Dlaczego sprawna wentylacja grawitacyjna jest tak ważna?

Pierwsze co nasuwa się na myśl, to fakt, że bez sprawnej wentylacji grawitacyjnej wilgoć pozostająca w mieszkaniach będzie prowadziła do powstawania grzyba na ścianach. Powoduje to negatywne skutki zdrowotne, obniża wartość mieszkania i gdy taki grzyb powstanie, to bardzo ciężko jest się go pozbyć. Nie można również zapominać o tym, że w mieszkaniach, które są wyposażone w piecyki gazowe łazienkowe, brak wentylacji grawitacyjnej może być śmiertelnym zagrożeniem, gdyż może doprowadzić do śmierci z powodu zaczadzenia. Zarządca nieruchomości powinien dobrze rozumieć te kwestie i starać się ciągle edukować właścicieli lokali.