Zapobieganie wypadkom i awariom we wspólnocie mieszkaniowej

Blog nieruchomości MAWEN

Zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi Warszawa i Polska to naprawdę złożone zadanie, obejmujące szeroki zakres obowiązków. Jednym z założeń skutecznego zarządcy będzie zapobieganie wypadkom i awariom, które mogą się wydarzyć. Oczywiście, nie da się tego zrobić w 100%, ponieważ istnieje coś takiego jak: nieprzewidziane zdarzenie losowe, zużycie materiału, itd. Jednak jakie działania warto podjąć, aby jak najbardziej ograniczyć liczbę awarii i wypadków na terenie wspólnoty mieszkaniowej? Postaramy się udzielić kilku podpowiedzi.

Co zarządca nieruchomości Warszawa może zrobić, by awarii i wypadków było jak najmniej?

Jak informowaliśmy w jednym z naszych ostatnich artykułów, zarządca nieruchomości Warszawa powinien znać obowiązujące go przepisy prawa.  Czy może mu to jakoś pomóc w zapobieganiu awariom i wypadkom? Z pewnością tak.

  • Prewencja.

Wśród obowiązków zarządcy wymienia się „utrzymanie nieruchomości w stanie niepogorszonym zgodnie z jej przeznaczeniem”. Oznacza to, że zarządca powinien dbać o dobry stan techniczny nieruchomości. Co oczywiste pomoże mu to zapobiegać awariom. Czego to wymaga? Znajomości stanu budynku i jego otoczenia, a także szybkiego podejmowania działań. Chodzi o to, by uważnie obserwować stan budynku, wsłuchiwać się w sugestie jego użytkowników, a potem na bieżąco dokonywać niezbędnych prac. Potrzebne są też działania mające na celu konserwację elementów budynku, które przedłużą ich żywotność. Każdy taki element ma określony cykl życia, czyli okres, po którym się zużyje, jednak podejmowanie działań konserwacyjnych może ten cykl wydłużyć nawet o kilka lat.

  • Wykonywanie przeglądów wymaganych prawem.

Wszyscy administratorzy wspólnot mieszkaniowych Warszawa i Polska powinni znać listę przeglądów wymaganych prawem (o jakie przeglądy chodzi, dowiesz się z tego artykułu) i dbać o to, by na ich nieruchomościach były one wykonywane na czas. Przy tym nie chodzi o to, by ktoś przyszedł i – kolokwialnie rzecz ujmując – przystawił pieczątkę, że przegląd się odbył. Aby faktycznie zapobiegać awariom i wypadkom, powinno zarządcy zależeć na znalezieniu takiego fachowca od danego przeglądu, który faktycznie skrupulatnie zbada określony element i wystawi stosowny protokół z zaleceniami. Pozwoli to usunąć wykryte usterki i zminimalizować ryzyko większych, niespodziewanych awarii.

  • Planowanie i wykonywanie remontów.

Jak już pisaliśmy, każdy element nieruchomości ma własny cykl życia i prędzej czy później będzie niezbędna jego wymiana. Można starać się tak zaplanować remonty, aby zapobiegać awarii danego systemu.

Przykład: wiemy, że piec gazowy ulega zużyciu po około 30 latach. Jeśli piec w naszej nieruchomości ma już 29 lat, warto się zastanowić, czy nie zaplanować jego wymiany, zanim całkiem stanie i stworzy to duże problemy, które trzeba będzie natychmiast rozwiązywać.

Czy da się przewidzieć wszystko?

Oczywiście: niestety nie. Dlatego wspólnoty mieszkaniowe Warszawa i kraj decydują się na podpisywanie umów z pogotowiem technicznym, zatrudnienie pracowników zajmujących się naprawami różnych instalacji, itd. W sytuacji, kiedy wystąpi jakieś nieprzewidziane zdarzenie, są wyznaczony osoby, które mogą się od razu zająć usuwaniem jego skutków. Szczegółowo wyjaśnialiśmy, na czym polega obsługa techniczna nieruchomości w tym artykule. Nasza firma oferuje takie usługi. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Zapobieganie wypadkom i awariom we wspólnocie mieszkaniowej

Wyszukaj tematu na blogu

Start typing and press Enter to search