Osoba będąca w posiadaniu nieruchomości musi się liczyć z licznymi obowiązkami, bowiem bycie właścicielem budynku to nie tylko zyski z wynajmu. To również wiele powinności względem najemców, konieczność przeprowadzania regularnych przeglądów (sprawdź, jakie przeglądy są obowiązkowe w nieruchomościach komercyjnych: ZOBACZ) czy konserwacji. Wszystko to pochłania mnóstwo czasu oraz wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Dlatego warto zlecić zarządzanie nieruchomością profesjonalnej firmie. Dzięki temu właściciel zostanie odciążony, a sam budynek będzie objęty należytym nadzorem.
Na czym polega zarządzanie nieruchomościami?
Zarządzanie nieruchomościami to takie podejmowanie decyzji i takie działania, które mają zapewnić poniższe sprawy konieczne:
- odpowiednia gospodarka ekonomiczno-finansowa nieruchomości
- właściwa gospodarka energetyczna
- bezpieczeństwo korzystania z nieruchomości
- utrzymywanie nieruchomości zgodnie z jej przeznaczeniem w niepogorszonym stanie
- odpowiedzialne inwestowanie w nieruchomość.
Założenia zarządzania nieruchomościami
Zarządzanie nieruchomościami to proces długoterminowy i wymagający zaangażowania ze strony zarządcy. Bardzo ważna jest jakość świadczonych usług, które sprowadzają się do wypełnienia określonych celów, a wcześniej zdobycia koniecznych środków. Aby jeszcze bardziej doprecyzować pojęcie zarządzania, można powiedzieć, że zarządzanie nieruchomościami to doglądanie ich stanu technicznego i finansowego, ale także ciągłe ich ulepszanie tak, by podnosić ich wartość. Do wzrostu wartości nieruchomości w ogromnej mierze przyczynia się odpowiednie działanie procesu zarządzania. Sprawdź naszą ofertę zarządzania nieruchomościami: ZOBACZ.
Zarządca nieruchomości – zadania
Zarządca nieruchomości to osoba, która posiada licencję zawodową uprawniającą do realizowania tej pracy. Jego funkcja polega na pośredniczeniu między właścicielem nieruchomości a najemcami tak, by uzyskać porozumienie tych stron przy często rozbieżnych oczekiwaniach. Jako cel zarządcy stawiane jest wypracowanie jak najlepszej wydajności w eksploatacji danej nieruchomości. Aby poprawnie wykonywać swoje obowiązki, zarządca na początku powinien:
- zbadać stan techniczny obiektu
- przeanalizować status finansowy nieruchomości
- skontrolować jej sytuację prawną.
Rola zarządcy nieruchomości to niełatwe zadanie. Dlaczego? Ponieważ wymaga od zarządcy bycia wszechstronnym oraz posiadania szerokiej wiedzy w wielu dziedzinach. Przede wszystkim zarządca musi być profesjonalistą w swoim zawodzie, a dodatkowo powinien mieć rozeznanie w takich obszarach jak finanse i księgowość, prawo, administracja czy wiedza techniczna.
Poniżej przedstawiamy podstawowe zadania zarządcy nieruchomości:
- realizacja założonego planu zarządzania
- prowadzenie księgowości
- kontrola obowiązkowej dokumentacji
- realizowanie przyjętego budżetu
- sporządzanie raportu z wykonania budżetu
- redukcja kosztów eksploatacji obiektu
- utrzymywanie nieruchomości w odpowiednim stanie technicznym
- monitorowanie prac konserwacyjnych oraz remontowych
- analiza opłacalności inwestycji
- świadczenie usług doradczych
- opracowywanie i wdrażanie nowych celów
- pozyskiwanie środków na wprowadzanie przyjętych celów.