Zarządzanie nieruchomościami na wynajem – na czym polega?

Blog nieruchomości MAWEN

Cały czas popularną metodą inwestowania jest zakup mieszkań na wynajem. Podczas gdy najem długoterminowy jest popularny już od dawna, to z roku na rok coraz bardziej popularny staje się najem krótkoterminowy. Wielu turystów i biznesmenów wynajęcie mieszkania zamiast hotelu lub hostelu. Jest to faktycznie dobra metoda pomnażania swoich pieniędzy, jednak nie wolno zapominać o tym, że wiąże się z wieloma obowiązkami. Oczywiście, można się z nich wywiązywać samodzielnie, jednakże im więcej lokali, tym jest to bardziej skomplikowane. Staje się to jeszcze trudniejsze, gdy znajdują się one w sporej odległości od siebie lub gdy właściciele nie mieszkają na miejscu. Pomocne może być wtedy wynajęcie firmy oferującej zarządzanie nieruchomościami na wynajem. Czego możemy się po niej spodziewać?

Zarządzanie nieruchomościami na wynajem – co obejmuje?

Decydując się na obsługę wynajmu lokali, oddajemy pod opiekę nasz lokal profesjonalnej firmie. Robimy to, podpisując stosowną umowę o obsługę najmu z wybranym zarządcą (co powinna zawierać umowa o zarządzanie nieruchomością, pisaliśmy w tym artykule). Dobrze jest jednocześnie udzielić mu stosownych pełnomocnictw. Dzięki temu będzie on mógł reprezentować nas w zawieraniu umów najmu i podejmowaniu decyzji związanych z naszym lokalem. Wtedy my jako właściciele lokalu, w zasadzie przy minimalnym nakładzie czasu i sił, czerpiemy zyski finansowe z najmu.

Od firmy zarządzającej nieruchomościami na wynajem możemy oczekiwać między innymi (oczywiście, w zależności od podpisanej umowy):

  • Przygotowania mieszkania pod wynajem;
  • Promowania nieruchomości i prezentacji jej przyszłym najemcom;
  • Wydawania i odbierania lokalu;
  • Przygotowania bezpiecznej umowy najmu;
  • Kontrolowania stanu lokalu podczas wynajmu;
  • Pobierania i rozliczania płatności;
  • Obsługi technicznej lokalu – przeglądów, konserwacji oraz drobnych napraw.

Wspomnieć należy, że firma zarządzająca nieruchomościami ma kwalifikacje potrzebne do tego, aby obliczyć, jaka cena najmu będzie odpowiednia, by przedsięwzięcie okazało się opłacalne. Sami możemy nie do końca wiedzieć, co należy wziąć pod uwagę.

Szczegółowe wyjaśnienie tego, czym jest i na czym polega zarządzanie nieruchomościami, można znaleźć w tym miejscu.

Zarządzanie nieruchomościami na wynajem Warszawa – ile to kosztuje?

Wydawać by się mogło, że będzie to bardzo droga usługa. Okazuje się, że wcale tak nie jest. Co więcej, profesjonalne zarządzanie nieruchomościami na wynajem może zwielokrotnić nasz dochód z wynajmu, więc wydatek szybko się zwróci. Zazwyczaj stosowane są dwa rodzaje płatności:

  • Stała miesięczna opłata za każdy miesiąc najmu lokalu;
  • Prowizja za znalezienie najemcy i obsługę zarządzania wynajmem.

Wysokość opłaty będzie zależała od wielu czynników. Wpłynie na nią to, ile zadań zlecimy wybranemu zarządcy nieruchomości, a także położenie i stan techniczny lokalu. Przyjmuje się, że jest to kilka procent przychodu z najmu w danym miesiącu. Czy warto ponosić takie koszty? Na takie pytanie trzeba odpowiedzieć sobie samemu.

Jeżeli zarządzanie nieruchomościami na wynajem Warszawa to coś, czym są Państwo zainteresowani, zapraszamy do kontaktu z naszą firmą.

Zarządzanie nieruchomościami na wynajem – na czym polega?

Wyszukaj tematu na blogu

Start typing and press Enter to search