Zmiany w przepisach dotyczących budowania nowych placów zabaw.

Blog nieruchomości MAWEN

Wspólnoty mieszkaniowe Warszawa i cały kraj muszą na bieżąco śledzić różne zmiany w przepisach. Nie inaczej jest z deweloperami. Jakiś czas temu Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało zmiany w przepisach dotyczących warunków technicznych, jakie muszą spełniać nowo budowane budynki oraz ich otoczenie. Ta nowelizacja wchodzi w życie już pierwszego sierpnia. Wśród zmian można było znaleźć nałożony na inwestorów obowiązek tworzenia placów zabaw dla dzieci (przydatny artykuł dla zarządcy nieruchomości Warszawa na temat tego, jakie normy musi spełniać taki plac zabaw, można znaleźć, klikając w ten link). Spowodowało to jednak pewne protesty środowiska i teraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało pewne rozluźnienie wymagań związanych właśnie z budową placu zabaw na osiedlach mieszkaniowych czy przy blokach. Jakie to zmiany? Jakie niosą ułatwienia i korzyści?

Plac zabaw nadal obowiązkowy, ale łatwiejszy do umieszczenia

Obowiązek budowania placów zabaw bez wątpienia jest korzystny dla mieszkańców. Jednak inwestorzy protestowali, ponieważ spełnienie tego wymagania, znacząco zmniejsza powierzchnię na inwestycję budowlaną. W związku z tym Ministerstwo Rozwoju i Technologii postanowiło pójść na kompromis i pozwolić utworzyć taki plac zabaw dla dzieci na innej działce niż nowo budowany budynek mieszkalny. Co ciekawe, inwestor będzie mógł zbudować taki plac zabaw nawet na terenie, który należy do samorządu. Jednak niezbędne będzie spełnienie kilku warunków. Jakie to warunki? Można wymienić ich cztery:

  • Po pierwsze, plac zabaw budowany na innej działce musi mieć powierzchnię stanowiącą co najmniej 150% powierzchni wymaganej od placu ustawionego na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny.
  • Po drugie, wejście na taki plac zabaw nie może znajdować się w odległości większej niż 750 m od najdalszego wejścia do budynku (odległość ta jest mierzona na ogólnodostępnej trasie dla pieszych).
  • Po trzecie, aby wszyscy mieli dobry i komfortowy dostęp do takiego placu zabaw, musi się on znajdować na poziomie terenu.
  • Po czwarte, plac taki musi być dostępny przez cały okres, w którym budowany budynek będzie użytkowany. Ma to pomóc uniknąć sytuacji, gdy plac taki zostałby zlikwidowany po paru miesiącach lub latach, ale też, by po jakimś czasie nie ograniczyć do niego dostępu.

Czy są to dobre zmiany? Sądzimy, że wspólnoty mieszkaniowe Warszawa i cały kraj będą z nich zadowolone. Zresztą nie tylko one. Mieszkańcy będą mieli zapewniony dostęp do placów zabaw dla dzieci, inwestorzy nie będą tracić powierzchni na inwestycje budowlane. Samorządy zaś mogą dzięki temu zyskać więcej ogólnodostępnych placów zabaw, co może spowodować, że będą bardziej chętne w udostępnianiu działek na ten cel.

Gdyby administracja wspólnot mieszkaniowych Warszawa zastanawiała się, czy może założyć monitoring obejmujący plac zabaw, to odpowiedź można znaleźć w tym artykule na naszym blogu.

A jeśli kompleksowa obsługa nieruchomości Warszawa i okolice to coś, czego państwo poszukujecie, to serdecznie polecamy skorzystanie z naszych usług.

Zmiany w przepisach dotyczących budowania nowych placów zabaw.

Wyszukaj tematu na blogu

Start typing and press Enter to search