Nieruchomości takie jak budynki należące do wspólnoty mieszkaniowej generują ogromne koszta ze względu na dużą liczbę użytkujących je mieszkańców. Każdy z nich musi mieć zagwarantowany w swoim lokalu stały dopływ wody, gazu, ogrzewania i energii elektrycznej, do tego dochodzi regularny wywóz śmieci i odprowadzanie nieczystości, a także okresowe przeglądy, naprawy, modernizacja i konserwacja wszelkich elementów infrastruktury znajdujących się w obrębie wspólnoty oraz ich ubezpieczenie. Wszystko to wymaga wysokich nakładów finansowych. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na ich optymalizację.
Jak obniżyć koszty eksploatacji we wspólnocie mieszkaniowej?
Pierwsza rzecz, o której powinniśmy pomyśleć, jeśli chcemy zredukować koszta generowane przez wspólnotę mieszkaniową, to przeprowadzenie audytu energetycznego budynku. Pozwoli on zdiagnozować i wyeliminować najbardziej odczuwalne dla portfela nieprawidłowości w funkcjonowaniu dotychczasowego systemu energetycznego, a także ubiegać się o dofinansowanie inwestycji w bardziej efektywne i energooszczędne rozwiązania, na przykład fotowoltaikę. Wspólnoty mieszkaniowe coraz częściej stawiają na takie innowacje, dzięki czemu więcej pieniędzy zostaje im w kieszeni, a przy okazji poprawia się komfort życia mieszkańców. Koszty eksploatacji nieruchomości wspólnej można również obniżyć zmieniając sposób dbania o elektrykę, hydraulikę i tym podobne instalacje, które wymagają ciągłego nadzoru oraz okazyjnych napraw. Zamiast zlecać tego rodzaju prace różnym specjalistom bardziej korzystnie finansowo będzie zatrudnić firmę oferującą kompleksową obsługę w tym zakresie. Kluczowym elementem optymalizacji kosztów we wspólnocie mieszkaniowej jest też oczywiście porównywanie ofert rynkowych i wybieranie tych, w których wysoki standard świadczonych usług idzie w parze z niewygórowaną ceną.
Na czym można oszczędzać, a na czym nie warto?
Wskazane wyżej przykłady optymalizacji kosztów to świetne sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy pochłanianych przez wspólnoty mieszkaniowe, ponieważ wdraża się je bez szkody dla mieszkańców. Pamiętajmy, że komfort i bezpieczeństwo lokatorów są najważniejsze, dlatego nie warto iść na ustępstwa, który mogłyby obniżyć ich poziom, nawet jeśli obniżyłyby jednocześnie koszty eksploatacji budynku. Nie zamieniajmy więc dobrego ubezpieczyciela na tańszego, a przy tym gorszego, nie nakładajmy na najemców limitów zużycia mediów i nie rezygnujmy z regularnych przeglądów instalacji. Takie oszczędności przyniosą nam o wiele więcej szkody niż pożytku.