Segregacja odpadów – ciągle musimy się tego uczyć…

Blog nieruchomości MAWEN

Zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi Warszawa i innymi to wiele wyzwań i obowiązków. Jednym z nich jest podpisanie umowy z firmą, która będzie odbierać odpady. To też zadbanie o to, by miejsce wynoszenia śmieci wyglądało czysto i estetycznie. Ale okazuje się, że powinno też obejmować edukację mieszkańców, w jaki sposób odpady należy segregować. Dlaczego?

Raport dotyczący gospodarki odpadami

Instytut Spraw Publicznych przygotował raport dotyczący wyzwań związanych z gospodarką odpadami komunalnymi. Okazuje się, że średnio w Polsce w poprawny sposób segreguje się tylko 44 procent odpadów. Co ciekawe, w niektórych gminach wiejskich udaje się osiągnąć wynik ponad 70 procent. Średnią wyników obniżają zaś największe polskie miasta, gdzie segregacji podlega 34-58 procent odpadów. Wynika to z faktu, iż najgorzej segregacja przebiega na terenie właśnie zabudowy wielorodzinnej, których w dużych miastach jest najwięcej. Niestety, tam, gdzie występuje wspólne miejsca gromadzenia śmieci, tam odpowiedzialność się zaciera, a co za tym idzie, mniej osób przestrzega zasad poprawnej segregacji. Pokazuje to, jak dużo pracy administratorzy wspólnot mieszkaniowych Warszawa i inne muszą wykonać w tym zakresie.

Garść podpowiedzi na temat tego, jak wspólnoty mieszkaniowe Warszawa i kraj mogą dbać o segregację odpadów, umieściliśmy w tym artykule na naszym blogu. Opisywaliśmy tam:

  • jak wybrać lokalizację pojemników;
  • jak można zabezpieczyć takie miejsca;
  • czy warto zdecydować się na system identyfikacji odpadów.

Kluczowe może okazać się ograniczenie ilości odpadów

Wbrew pozorom zarządcy nieruchomości Warszawa lub inne miasto powinno zależeć nie tylko na odpowiedniej segregacji odpadów. Najlepszym rozwiązaniem jest zasadniczo ograniczenie ilości tworzonych odpadów. Jak można w tym pomóc mieszkańcom wspólnoty mieszkaniowej? Warto organizować, promować i wspierać coraz bardziej popularne w Polsce inicjatywy społeczne, np.:

  • akcje wymiany odzieży;
  • targi staroci;
  • punkty wymiany książek;
  • jadłodzielnie, itd.

Poza korzyściami dla środowiska może to przynieść też dodatkowe korzyści dla społeczności. Sąsiedzi lepiej się poznają, a co za tym idzie, zbliżą się do siebie. Życie w takiej wspólnocie będzie bez wątpienia przyjemniejsze.

Jeśli inicjatywy proekologiczne są dla Państwa ważne, o różnych możliwościach, które mogą podjąć wspólnoty mieszkaniowe, można przeczytać w tym miejscu na naszym blogu.

To ważne, by zarządca nieruchomości Warszawa i nie tylko chciał nie tylko brać pieniądze za swoją pracę oraz ograniczał się do niezbędnego minimum. Dobremu zarządcy powinno zależeć nie tylko na tym, by zadbane były budynki i ich otoczenie, ale też by w miarę możliwości były one przyjazne dla środowiska. Może on też odegrać dużą rolę w edukacji proekologicznej mieszkańców, a także w działaniach podejmowanych, by zbliżyć do siebie poszczególnych lokatorów. Nasza firma zarządzająca nieruchomościami Warszawa i okolice stara się sprostać różnym oczekiwaniom i zaspokoić rozmaite potrzeby właścicieli. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Segregacja odpadów – ciągle musimy się tego uczyć…

Wyszukaj tematu na blogu

Start typing and press Enter to search