Jak wspólnoty mieszkaniowe mogą dbać o segregację odpadów?

Blog nieruchomości MAWEN

Administratorzy wspólnot mieszkaniowych Warszawa i cała Polska dbają o to, by na ich osiedlach znajdowały się praktyczne i jednocześnie estetyczne pojemniki na odpady. Wyzwaniem bywa również współpraca z firmami odbierającymi śmieci. Jednak chyba wszyscy zarządcy nieruchomości Warszawa i nie tylko zgodzą się, że bardzo trudno jest skłonić wszystkich mieszkańców do dbania o właściwą segregację odpadów. Przypomnijmy, że w myśl obowiązujących przepisów odpadki powinno segregować się na 5 frakcji:

  • Papier;
  • Szkło;
  • Tworzywa sztuczne i metale;
  • BIO;
  • Odpady zmieszane.

Niestety, sporo osób nie chce lub nie wie, jak segregować odpady prawidłowo. Jest to nie tylko szkodliwe dla środowiska, ale również obciążające finansowo. Dzieje się tak, ponieważ przepisy stanowią, iż w budynkach wielorodzinnych za brak segregacji ponosimy odpowiedzialność zbiorową. Wystarczy więc jeden niesegregujący śmieci sąsiad, by więcej płacili wszyscy. Dziś postaramy się napisać kilka praktycznych porad na ten temat.

Przede wszystkim lokalizacja i zabezpieczenie

Administracja wspólnot mieszkaniowych Warszawa i Polska już na etapie wyboru lokalizacji może ułatwić bądź utrudnić sobie kontrolę nad segregacją odpadów. W nowszych budynkach często miejsca składowania odpadów znajdują się w specjalnie do tego celu przygotowanych, wydzielonych częściach budynków. W starszych osiedlach, ale nie tylko, można spotkać wiaty lub altany na pojemniki na odpadki. Jeśli powierzchnia osiedla jest duża lub przylega do sąsiedniej wspólnoty może kusić, żeby zrobić dwie lokalizacje takich miejsc i podzielić między nie pojemniki. Praktyka pokazuje, że niekoniecznie jest to najlepsze rozwiązanie. Wielu właścicieli lokali przez lenistwo, nieuwagę lub brak czasu nie będzie krążyło z workami między dwiema wiatami i po prostu wrzuci je tu, gdzie dojdzie szybciej.

Miejsce wyrzucania posegregowanych odpadów powinno być dobrze zabezpieczone. Pomoże to uniknąć sytuacji, w których przypadkowo lub celowo osoba niezamieszkała na terenie wspólnoty mieszkaniowej wyrzuci nieposegregowane śmieci, a koszty tego poniosą właściciele lokali, a co za tym idzie pojemników. W dzisiejszych czasach zabezpieczenia są naprawdę różne – może to być zwykła kłódka, ale też chip, czy brelok zbliżeniowy.

Niektóre wspólnoty mieszkaniowe Warszawa i nie tylko decydują się na instalację monitoringu przy miejscach wyrzucania odpadów. Ma to aspekt mobilizujący do właściwej segregacji, ale też może stanowić materiał dowodowy. Jak kwestia monitoringu wygląda w świetle przepisów pisaliśmy już tutaj, a także tu – pod względem nagrywania głosu.

Czasem i to nie wystarcza. Wtedy administrator nieruchomości Warszawa lub inne miasto może zdecydować się na system identyfikacji odpadów. Najprostszym i najczęściej stosowanym są po prostu kody kreskowe. Jak one działają? Mieszkańcy dostają przypisane do swych mieszkań kody kreskowe, które za każdym razem powinni nakleić na wyrzucane worki. Pozwala to zidentyfikować tych właścicieli, którzy odpadków nie segregują. Istnieje również możliwość instalacji systemu, w którym do otwarcia pojemnika na odpadki należy zeskanować taki kod kreskowy.

Jako doświadczona firma zarządzająca nieruchomościami Warszawa i okolice wiemy, jak sobie radzić z takimi i innymi sprawami. Gdyby chcieli Państwo skorzystać z naszej pomocy zachęcamy do kontaktu.

Jak wspólnoty mieszkaniowe mogą dbać o segregację odpadów?

Wyszukaj tematu na blogu

Start typing and press Enter to search