Inicjatywy proekologiczne dla wspólnot mieszkaniowych

Blog nieruchomości MAWEN

Coraz większa świadomość w społeczeństwie dotycząca dbania o środowisko; okres pandemii, w którym byliśmy uwięzieni w domach, a także rosnące ceny energii – wszystko to sprawia, że wspólnoty mieszkaniowe Warszawa i świat podejmują coraz więcej inicjatyw proekologicznych. Są one korzystne dla planety, dla komfortu życia właścicieli oraz dla ich portfeli. Jakie działania może podjąć administracja wspólnot mieszkaniowych Warszawa, aby zrealizować te cele?

Wiele możliwości inicjatyw proekologicznych

Odpowiednie administrowanie wspólnotami mieszkaniowymi wymaga znajomości potrzeb i oczekiwań właścicieli lokali. Dodatkowo wymagana jest wiedza o tym, na jak duże inwestycje finansowe wspólnota może sobie pozwolić. Oczywiście, nie można zapominać o tym, iż inicjatywy proekologiczne wymagają sporych nakładów finansowych, ale mogą długoterminowo zapewnić duże oszczędności. Ponadto zapewniają korzyści dla środowiska, których nie sposób przeliczyć na pieniądze.

Postarajmy się wymienić kilka z coraz bardziej popularnych inicjatyw proekologicznych:

  • Powiększanie i dbanie o tereny zielone na osiedlu.

Na szczęście coraz bardziej odchodzi się od powszechnej „betonozy” w miastach. Tereny zielone mają niewątpliwie pozytywny wpływ na środowisko. Są też przyjemnymi miejscami dla mieszkańców, pozwalają bowiem tworzyć wyciszające strefy do różnych aktywności dla młodszych i starszych.

Ciekawym rozwiązaniem jest również zmienianie trawników na osiedlowe łąki kwietne. Nie wymagają one tak częstego koszenia, są przyjazne dla pszczół, zatrzymują wodę, a także oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń. Warto rozważyć też umieszczenie domków dla owadów lub ptaków.

Można również wykorzystać tzw. ogrody deszczowe. Polega to na nasadzeniu specjalnych roślin, które zbierając wodę, zwiększają jej ilość w glebie, co zmniejsza zjawisko suszy. Tereny zielone to coraz częściej nie tylko przestrzeń wokół budynków, ale też bezpośrednio na nich. Pojawiają się inicjatywy polegające na tworzenie na dachach ogrodów (o tym, jak to wygląda od strony prawnej, dowiesz się, czytając ten artykuł), a także zielonych dachów. Zielone dachy dodatkowo chronią budynek latem przed nadmiernym nagrzaniem, a zimą przed wychłodzeniem. Zmniejsza to ilość i koszty ogrzewania czy klimatyzacji. 

  • Wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii i jej oszczędzanie.

Nadal najczęstszą inicjatywą w tym zakresie jest zmniejszanie strat ciepła – przez docieplanie budynków czy wymianę okien.

Coraz więcej wspólnot mieszkaniowych Warszawa i Polska rozważa instalację paneli fotowoltaicznych (artykuł na ten temat znajdziesz w tym miejscu) czy pomp ciepła. Dodatkowo wymienia się oświetlenie na energooszczędne ledowe. Niektóre wspólnoty decydują się na kotłownie zasilane biomasą.

  • Dbanie o ekologiczny transport.

Ponieważ rośnie zainteresowanie Polaków samochodami elektrycznymi, to wspólnoty nieraz decydują się na zamontowanie stacji ładowania takich aut na parkingach lub w garażach podziemnych.

Aby propagować zamianę aut na rowery na osiedlu powinno znaleźć się sporo bezpiecznych i zadaszonych miejsc na ten środek transportu.

  • Mądra gospodarka odpadami

Administratorzy wspólnot mieszkaniowych Warszawa i kraj dbają również o odpowiednią segregację odpadów. Mają naprawdę sporo możliwości, by ułatwić to mieszkańcom. Pisaliśmy o tym już w jednym z naszych artykułów.

Tak naprawdę to tylko olbrzymi skrót informacji o wielu inicjatywach, które podejmowane są przez różne wspólnoty mieszkaniowe. Pamiętajmy o tym, że z wydawałoby się niewielkich zmian, mogą płynąć naprawdę spore korzyści. Dodatkowo jest to z korzyścią dla nas i dla przyszłych pokoleń.

Inicjatywy proekologiczne dla wspólnot mieszkaniowych

Wyszukaj tematu na blogu

Start typing and press Enter to search